Saf kızılçam meşcerelerinde uydu görüntüleri kullanılarak topraküstü biyokütlenin tahmini (Çetibeli orman işletme şefliği örneği)
Estimating aboveground biomass using satellite images in pure calabrian pine stands (a case study in çetibeli forest management unit)
  1. Tez No: 963022
  2. Yazar: ERHAN YARTIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü, Çetibeli Orman İşletme Şefliği sınırlarında yayılış gösteren saf kızılçam (Pinus brutia Ten.) meşcerelerinde topraküstü biyokütle miktarının Sentinel-2 uydu görüntülerinden hesaplanan değişkenlerle tahmin edilmesidir. Çalışmada toplam 156 adet örnek alan verisi kullanılmış, her bir örnek alanın topraküstü biyokütle miktarı hesaplanmış, Sentinel-2 uydu görüntüsünden bant reflektans, vejetasyon indis ve tekstür değerleri elde edilmiştir. Stepwise çoğul regresyon analizi ile geliştirilen dört farklı modelin performans değerlendirmelerinde düzeltilmiş belirtme katsayısı (R2düz) ve standart hata (Sy.x) kriterleri kullanılmıştır. Sadece bant reflektans verilerinin kullanıldığı Model 1'de R2düz =0,218 ve Sy.x=3,83; sadece vejetasyon indislerinin kullanıldığı Model 2'de R2düz =0,328 ve Sy.x=3,61;tekstür verilerinin kullanıldığı Model 3'te R2düz =0,550 ve Sy.x=2,91; bant reflektans, vejetasyon indis ve tekstür verilerinin birlikte kullanıldığı Model 4'te ise en yüksek başarı R2düz =0,605 ve Sy.x=2,72 olarak elde edilmiştir. Bu sonuçlar, tekstür özelliklerinin modele dahil edilmesinin tahmin doğruluğunu artırdığını ve uzaktan algılama verilerinin yersel ölçümlerle birlikte topraküstü biyokütle tahmininde etkin şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to estimate the aboveground biomass (AGB) of pure Turkish red pine (Pinus brutia Ten.) stands located within the boundaries of the Çetibeli Forest Enterprise Chiefdom, Marmaris Forest Enterprise Directorate, Muğla Regional Forestry Directorate, using variables derived from Sentinel-2 satellite imagery. A total of 156 sample plots were utilized, and the AGB for each plot was calculated. Band reflectance, vegetation indices, and texture values were extracted from Sentinel-2 imagery. Using stepwise multiple regression analysis, four different models were developed and evaluated based on adjusted coefficient of determination (adjusted R²), and standard error (Sy.x). For Model 1, which used only band reflectance data, the results were adjusted R²=0.218, and Sy.x=3.83; for Model 2, which used only vegetation indices, adjusted R²=0.328, and Sy.x=3.61; for Model 3, which used band only texture variables, adjusted R²=0.550, and Sy.x=2.91; and for Model 4, which incorporated band reflectance, vegetation indices, and texture variables, the highest performance was achieved with adjusted R²=0.605, and Sy.x=2.72. These results indicate that the inclusion of texture variables significantly improves estimation accuracy and demonstrate that remote sensing data can be effectively used in conjunction with field measurements for estimating aboveground biomass in forestry planning and monitoring.