Saf kızılçam meşcerelerinde bazı meşcere parametreleri ile yaprak alan indeksi değerleri arasındaki ilişkilerin modellenmesi (Güngören Orman İşletme Şefliği örneği)
Modeling the relationships between some stand parameters and leaf area index values in pure red pine stands (a case study in Güngören Forest Planning Unit)
  1. Tez No: 949328
  2. Yazar: FATİH LORT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALKAN GÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Günümüzde orman kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi, ekolojik, ekonomik ve sosyal-kültürel açılardan büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, orman ekosistemlerinin yapısal özelliklerinin doğru, hızlı ve geniş alanlarda izlenmesine olanak sağlayan uzaktan algılama teknolojileri önemli bir araç haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, Anamur Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Güngören Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yayılış gösteren saf kızılçam (Pinus brutia Ten.) meşcerelerinde bazı meşcere özelliklerinin, Yaprak Alan İndeksi (YAİ) değişkenleri kullanılarak tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Toplam 238 adet örnek alan verisi kullanılmıştır. Örnek alan verileri kullanılarak her bir örnek alanın meşcere ağaç sayısı (adet/ha), göğüs yüzeyi (m2/ha), hacmi (m3/ha) ve orta çapı (cm) hesaplanmıştır. Ayrıca her bir örnek alan için Sentinel-2 uydu görüntüsünden elde edilen YAİ'ye ilişkin değişken değerleri hesaplanmıştır. Daha sonra meşcere özellikleri ile YAİ değişkenleri arasındaki ilişkiler çoğul regresyon analizi ile modellenmiştir. Elde edilen model sonuçları incelendiğinde meşcere orta çapı ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmazken, meşcere ağaç sayısı ile R_düz^2=0,519; Sy.x=136,2 adet/ha, meşcere hacmi ile R_düz^2=0,377; Sy.x=74,7 m3/ha ve göğüs yüzeyi ile R_düz^2=0,112; Sy.x=15,5 m2/ha düzeyinde ilişkiler bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, Sentinel-2 uydu görüntüsünden elde edilen YAİ değişkenlerinin özellikle meşcere ağaç sayısı ve hacmi gibi meşcere özelliklerin tahmininde anlamlı ilişkiler göstermesi, bu verilerin orman envanteri çalışmalarında destekleyici bir araç olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The sustainable management of forest resources is significant from ecological, economic, and socio-cultural perspectives in contemporary times. In this context, remote sensing technologies have become an essential tool for accurately, rapidly, and widely monitoring the structural characteristics of forest ecosystems. The objective of this study is to predict some stand attributes using variables derived from Leaf Area Index (LAI) in pure Turkish red pine stands located within the boundaries of the Güngören forest planning unit in Anamur Forest Enterprise, Mersin Regional Directorate of Forestry. A total of 238 sample plots were utilized. For each plot, some stand attributes such as number of trees (stem/ha-1), basal area (m2/ha-1), volume (m3/ha-1), and mean diameter (cm) were calculated. In addition, leaf area index (LAI) values were derived from Sentinel-2 satellite imagery for each sample plot. The relationships between stand attributes and LAI were analyzed using multiple regression analysis. The modeling results revealed no statistically significant relationship between mean stand diameter and LAI. However, significant correlations were observed between LAI and the number of trees (R_adj^2= 0.519; Sy.x = 136.2 trees ha⁻¹), stand volume (R_adj^2 = 0.377; Sy.x = 74.7 m³ ha⁻¹), and basal area (R_adj^2= 0.112; Sy.x = 15.5 m² ha⁻¹). The findings derived from the study reveal that the LAI variables obtained from Sentinel-2 satellite image exhibit statistically significant correlations, particularly in the prediction of stand attributes such as tree density and volume. This underscores the potential of utilizing these data as a valuable supplementary tool in forest inventory assessments.