Türkiye'de süt tüketimi ve tüketici tercihleri ile ilgili bir uygulama
The Consumption of milk in Turkey is an option with concumer chocies
- Tez No: 94241
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAKİR ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Doğduğumuz andan, yaşamımızın son anma kadar hayatımızın tüm evrelerinde sağlıklı ve dengeli bir yaşam için ihtiyaç duyduğumuz besleyici maddelerin önemli bir bölümünü içerisinde bulunduran sütün, toplumumuz tarafından ne ölçüde tüketildiği, bu tüketimin gelir dağılımı ve yaş gruplarına göre nasıl değiştiği hakkında bilgi vermesini amaçladığımız bölgesel bir çalışma yaptık. Çalışmanın birinci bölümünde sütün çok eski çağlardan itibaren bilinen ve kullanılan bir besin maddesi olduğunu vurgulamak amacıyla kısa bir tarihçesinden bahsettik. Son yüzyılda teknolojik gelişimin doğal bir yansıması olarak süt endüstrisinde meydana gelen gelişmelerden bahsettik. Yine bu bölümde, Türkiye'deki süt üretimi ve Türkiye sütçülüğü hakkında, Türkiye'nin sütçülük konusunda Dünya' daki yerini de göz önüne alarak bilgi verdik. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; tüm bu çalışmaların amacı doğrultusunda yapılan anket çalışmasının kapsamı, amacı ve bölgesi hakkında bilgiler verip, seçilen deneklerin kendileri ve hane halkları hakkındaki bilgileri ise tablo ve grafikler yardımıyla ifade ettik. Bu sonuçlar ışığında değişkenler arasında bir ilginin olup olmadığım Ki-kare Bağımsızlık Testi ile, değişkenler arasındaki farklılıkları ise Bağımsız Gruplarda T Testi yardımıyla, 0,05'lik anlamlılık seviyesinde (0,95'lik güven aralığında) inceledik. 1C YÜKSEKÖĞRETİM KURULU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We made a regional study to show importance of milk that contains considerable part of fundamental nutrition required in every stage of our life from birth to death. Also, this work shows milk consumption level in community, and variety in distribution of this consumption with respect to the income and age groups. We gave a brief background in the first part in order to emphasize that milk has been known and used as an essential nutrition from ancient times. In addition, we mentioned enhancement in milk industry due to technological revolution in last century. We also gave detailed information about milk production in Turkey, Turkish dairying, and place of Turkey regarding to this focus among other countries. In the Second Part, we presented clear explanations about content, aim, and region of the questionnaire. We expressed information about selected people for questionnaire and their householders with the help of as tables and graphics. In the light of these results,we analyzed relation and diversity between variants at a 0.05 level of significance (95 % confidence interval) by using Chi-Square independence test and t-Test in independent groups, respectively.