Farklı deterjanlar uygulanmış kanlı yüzeylerden alınan svap örneklerinde dna degradasyonunun tespiti ve str analizi
Detection and str analysis of dna degradation in swab samples taken from bloody surfaces treated with different detergents
  1. Tez No: 942450
  2. Yazar: MUHAMMED BURAK İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tek yumurta ikizleri hariç tüm insanların DNA' ları birbirinden farklıdır. DNA' nın kimliklendirme materyali olarak, adli bilimlerde kabul görmesinin ardından, Polimeraz Zincir Reaksiyonunun keşfi ve belirli polimorfik bölgelerin analizine dayalı Kısa Tekrarlayan Dizi analizi sayesinde DNA bu alanda vazgeçilmez bir yer edinmiştir. İnsan hücresi ihtiva eden her türlü biyolojik numunenin analiz edilmesi neticesinde DNA profili elde edilebilmektedir. En güvenilir ve en sağlıklı sonuçlar, kan örnekleri üzerinden yapılan analizler sonucunda elde edilen profillerde görülmektedir. Bu tez çalışmasında; kan örnekleri üzerine farklı zaman periyotlarında ve farklı konsantrasyonlarda bazı deterjanların tatbik edilerek, DNA üzerinde olası bir degradasyonun oluşup oluşmadığının tespiti amaçlanmıştır. Bu çalışmada; 10*10 cm ebadında fayans parçaları üzerine damlatılan/yayılan kan örnekleri üzerine, konsantre çamaşır suyu, yüzey temizleyici, bulaşık deterjanı, Sodyum Dodesil Sülfat ve Triton X-100' ün farklı konsantrasyonları uygulandı. Zaman periyodu olarak 30, 60, 90 ve 120 dk' lık zaman periyotları seçildi. Ardından çeşme suyundan geçirilerek fayansların yüzeyinden biyolojik svap numuneleri alındı. Alınan numunelere sırasıyla; DNA İzolasyonu işlemi yapıldı. Elde edilen izolatlar içerisinde ki DNA miktarının tespit edilmesi maksadıyla Real-Time Polimeraz Zincir Reaksiyonu Miktar Tayini yöntemi kullanıldı. Tespit edilen değerler sonrasında izolatlar üzerinde Polimeraz Zincir Reaksiyonu işlemi uygulandı ve amplikonlar elde edildi. Elde edilen amplikonlara Kapiller Elektroforez Yöntemi uygulandı. İşlemin tamamlanmasına müteakip sonuçlar analiz edildi ve DNA profilleri elde edildi. DNA profillerinin analiz edilmesi sonucunda; çamaşır suyu, bulaşık deterjanı, yüzey temizleyici, Sodyum Dodesil Sülfat ve Triton X-100 deterjanlarının farklı konsantrasyonlarının kan örneklerinde bulunan DNA' yı tamamen degrade edemediği kanaatine varıldı. Uygulanan deterjan konsantrasyon değerinin yükseldikçe DNA miktarının kısmen azaldığı ancak kimliklendirme için yeterli miktarda DNA profillerinin elde edildiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Except for identical twins, all humans have different DNA. Following the acceptance of DNA as an identification material in forensic sciences, DNA has gained an indispensable place in this field thanks to the discovery of Polymerase Chain Reaction and Short Repetitive Sequence analysis based on the analysis of specific polymorphic regions. DNA profiles can be obtained by analyzing any biological sample containing human cells. The most reliable and healthiest results are seen in the profiles obtained as a result of the analysis of blood samples. In this thesis, it is aimed to determine whether a possible degradation of DNA occurs by applying some detergents at different concentrations and at different time periods on blood samples. In this study, different concentrations of concentrated bleach, surface cleaner, dishwashing detergent, Sodium Dodecyl Sulfate and Triton X-100 were applied on blood samples dripped/spread on 10*10 cm sized tile pieces. Time periods of 30, 60, 90 and 120 min were selected as time periods. Biological swab sapmles were then taken from the surface of the tiles by passing through tap water. DNA isolation was performed on the samples taken respectively. Real-Time Polymerase Chain Reaction Quantification method was used to determine the amount of DNA in the isolates obtained. After the determined values, Polymerase Chain Reaction was performed on the isolates and amplicons were obtained. Capillary Electrophoresis Method was applied to the obtained amplicons. Following the completion of the process, the results were analyzed and DNA profiles were obtained. As a result of the analysis of DNA profiles, it was concluded that different concentrations of bleach, dishwashing detergent, surface cleaner, Sodium Dodecyl Sulfate and Triton X-100 detergents could not completely degrade DNA in the blood samples. It was determined that the amount of DNA partially decreased as the detergent concentration value increased, but sufficient DNA profiles were obtained for identification.