Üniversite öğrencilerinin sanal ilişki deneyimleri
Online relationship experiences of university students
  1. Tez No: 942493
  2. Yazar: ESMA NUR BALIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR FEYZAL KESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sosyal medya, çevrimiçi oyun platformları ve flört uygulamaları aracılığıyla ilişkilerin normalleşmesi, gençlerin romantik ve cinsel bağ kurma biçimlerini köklü şekilde dönüştürmüştür. Ancak bu dijital ilişkiler risk, güvenlik ve yaygınlık açısından yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin internet ortamında romantik ilişki yaşamaya dair görüşlerini incelemeyi, sanal ilişki yaşayan öğrencilerin profillerini ve deneyimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Konya ilinde eğitim görmekte olan üniversite öğrencileriyle sanal ilişkilerle ilgili deneyim ve görüşlerini değerlendiren kesitsel bir profil çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan anket araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Bu anket formu ilk sanal ilişki yaşı, deneyim sayısı, kullanılan platformlar, cinsellik yaşama durumu, güvenlik davranışları ve partner hakkında bilgi sahibi olma gibi farklı boyutları kapsamaktadır. Araştırmanın verileri Mayıs 2023 – Ocak 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışma kapsamında ulaşılan 1947 kişinin %34'ü (n=586) sanal ilişki yaşadığını bildirmiştir. Sanal ilişki yaşayan katılımcılar 18-26 yaş aralığında olup yaş ortalaması 20'dir. Katılımcıların %67'sini kadınlar ve %32'sini erkekler oluşturmaktadır. Erkek öğrenciler arasında sanal ilişki yaşama oranının daha fazla olduğu görülmüştür. İlk çevrimiçi ilişkinin bildirildiği yaş 10'dur. Bazı katılımcılar genç yaşlarına rağmen 40'tan fazla sanal ilişki yaşadıklarını bildirmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğu partnerleriyle sosyal medya veya çevrimiçi oyunlar aracılığıyla tanışmıştır. Katılımcıların %37'sinin sanal ortamda cinsellik yaşadıkları ve önemli bir kısmının herhangi bir güvenlik önlemi almadığı, partnerin adı, yaşı ya da medeni durumu gibi bilgilere sahip olmadan ilişki içerisinde oldukları saptanmıştır. Bulgular, çevrimiçi güvenlik farkındalığının yetersiz durumda olduğunu ve özellikle çocuklar ve ergenler için sanal ortamda kurulan ilişkiler dolayısıyla istismara uğrama riskinin ciddi bir sorun olduğunu göstermektedir. Ayrıca bazı öğrencilerin tekrar eden ve dürtüsel ilişki kurma eğilimlerinin, çevrimiçi ilişki bağımlılığına işaret edebileceği düşünülmektedir. Sonuçlar, dijital güvenlik eğitimlerinin yaygınlaştırılması, çevrimiçi güvenlik protokollerinin geliştirilmesi ve sosyal hizmet uzmanları ile ruh sağlığı profesyonellerinin bu alana daha fazla dikkat göstermesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The normalization of relationships through social media, online gaming platforms and dating apps has radically transformed the way young people form romantic and sexual relationships. However, these online relationships have not been adequately researched in terms of risk, safety and prevalence. This study aims to examine university students' views on having romantic relationships online, and to reveal the profiles and experiences of students who are in online relationships. In Turkish, the term“sanal ilişki”(virtual relationship) is commonly used to describe emotionally or romantically engaging relationships established in digital environments. In this study, the concept is discussed within the internationally recognized framework of“online relationships.”A cross-sectional profile study was conducted with university students studying in Konya province to evaluate their experiences and opinions about online relationships. The questionnaire used in the study was prepared by the researcher. This questionnaire included different dimensions such as age of first virtual relationship, number of experiences, platforms used, sexuality, safety behaviors and having information about the partner. The data were collected between May 2023 and January 2025. Of the 1947 people reached within the scope of the study, 34% (n=586) reported having an online relationship. Participants who had a virtual relationship were between the ages of 18-26, with an average age of 20. 67% of the participants were women and 32% were men. It was observed that the rate of having a virtual relationship was higher among male students. The age at which the first online relationship was reported was 10 years old. Some participants reported having more than 40 online relationships despite their young age. The majority of participants met their partners through social media or online games. It was found that 37% of the participants had sexual intercourse online and a significant number of them did not take any safety precautions and were in a relationship without having information such as the name, age or marital status of the partner. The findings show that online safety awareness is inadequate and the risk of being abused due to online relationships is a serious problem, especially for children and adolescents. In addition, the tendency of some students to form repetitive and impulsive relationships may indicate online relationship addiction. The results indicate that digital safety trainings should be expanded, online safety protocols should be developed, and social workers and mental health professionals should pay more attention to this area.