The relationship between cyberbullying and loneliness in social media use among university students in Turkey
Türkiye'de üniversite öğrencileri arasında sosyal medya kullanımında yalnızlık siber zorbalık arasındaki ilişki
  1. Tez No: 894845
  2. Yazar: NOUSSRA IBERKIS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımında siber zorbalık ve yalnızlık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla 18-30 yaş aralığında 178 kadın ve 87 erkek olmak üzere toplam 265 üniversite öğrencisine ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”,“Sanal Ortam Yalnızlık Ölçeğinin (SOYÖ) Geçerlilik ve Güvenilirlik Çalışması”ve“Üniversite Öğrencileri İçin Siber Zorbalık Envanterinin (CBI-US) Psikometrik Özellikleri”kullanılmıştır. Bulgular, kadınların erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek siber zorbalığa maruz kaldığını göstermiştir. Yabancı uyruklular ve ön lisans mezunları anlamlı düzeyde daha fazla siber zorbalığa maruz kalmıştır. Siber zorbalık deneyimleri yaş ve gelir düzeyine göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Kadınlar anlamlı düzeyde daha yüksek siber mağduriyet yaşamıştır. Ön lisans mezunları anlamlı düzeyde daha yüksek siber mağduriyet yaşamıştır. Milliyet, yaş ve gelir düzeyine göre siber mağduriyet deneyimlerinde kayda değer bir farklılık görülmemiştir. Katılımcıların sanal ortamdaki yalnızlık düzeyleri yabancı öğrenciler arasında yüksektir ve cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve gelir düzeyine göre kayda değer bir farklılık görülmemiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, sanal ortamda yalnızlık düzeyi ile siber zorbalık arasında anlamlı, pozitif, güçlü doğrusal bir ilişki bulunmuştur. Sanal ortamda yalnızlık düzeyi ile siber mağduriyet arasında anlamlı, pozitif, orta düzeyde doğrusal bir ilişki bulunmuştur. Sanal zorbalık ile siber mağduriyet arasında anlamlı, pozitif ve güçlü bir ilişki vardır. Regresyon analizi, sanal ortamda yalnızlığın siber zorbalık ve siber mağduriyetin anlamlı bir yordayıcısı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between cyberbullying and loneliness in social media use among university students in Turkey For this purpose, a total of 265 university students, 178 women and 87 men, between the ages of 18 and 30, were reached. As a means of gathering data,“Socio-Demographic Information Form,”“A Validity and Reliability Study of the Virtual Environment Loneliness Scale (VELS)”and“Psychometric Properties of a Cyberbullying Inventory for University Students (CBI-US)”, were used. The findings showed that Men experienced significantly higher level of cyberbullying than men. Foreign nationality experienced significantly higher level of cyberbullying as well as associate degree. Cyberbullying experiences did not differ significantly according to age and income level. Men experienced significantly higher level of cybervictimization. Associate degree experienced significantly higher level of cybervictimization. There were no notable differences based on cybervictimization experiences according to nationality, age and income level. Levels of loneliness in the virtual environment of participants are high among foreign students and there were no notable differences according to gender, age, educational level and income level. According to the correlational analysis results, a significant, positive, strong linear correlation was found between the level of Loneliness in virtual environment and cyberbullying. A significant, positive, moderate linear correlation between the level of loneliness in virtual environment and cybervictimization was founded. There is a significant, positive, strongly correlated relationship between cyberbullying and cybervictimization. The regression analysis shows that loneliness in virtual environment is a significant predictor of cyberbullying and cybervictimization.