University students' experiences in online learning: The case of English preparatory school
Üniversite öğrencilerinin çevrim içi eğitim deneyimleri: İngilizce hazırlık okulu örneği
- Tez No: 721406
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir İngilizce hazırlık okulundaki çevrim içi öğrenme sürecinde öğrencilerin tecrübelerini, memnuniyetini ve bu iki boyut arasındaki ilişiyi araştırmaktır. Öğrenci tecrübelerinin içeriğini, öğretim görevlisi desteği, akran ilişkileri, teknik destek ve ders etkinlikleri ve materyalleri konuları oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, cinsiyet, çalışma durumu, dil seviyesi, başarı durumu, önceki çevrim içi eğitim tecrübesi durumu, çevrim içi sürecinde sorun yaşanması gibi öğrenci ile alakalı başlıklar ve bu özelliklerin genel memnuniyet ile olan ilişkisi de çalışma kapsamında incelenmiştir. Çalışmada, hem nicel hem nitel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Nicel veri toplanmasında, araştırmacı tarafından geliştirilen anket 226 öğrenciye uygulanmıştır. Nitel veriler, 13 öğrenci ile yapılan bireysel görüşmeler ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel ve çıkarımsal istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Görüşme verilerinin analizinde ise betimsel içerik çözümlemesi yöntemi kullanılmıştır. Öğrencilerin çevrim içi öğrenim ortamına dair algılarının olumlu olduğu bulunmuştur ancak öğrencilerinin tamamen çevrim içi olarak gerçekleşen dil öğrenme sürecinden genel memnuniyetlerinin nispeten daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçlar, öğrencilerin öğrenme ortamı ile ilgili görüşleri ile genel memnuniyetleri arasında önemli bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sonuçlar daha önce çevrim içi öğrenim tecrübesine sahip olma ile genel memnuniyet arasında ve erişim sorunları yaşama durumu ile genel memnuniyet arasında önemli bir ilişki olduğunu da ortaya çıkarmıştır. Ulaşım için zaman harcamama, evde rahat bir şekilde öğrenim görme ve birçok çevrim içi materyale erişebilme çevrim içi eğitimin olumlu yönleri olarak öne çıkmıştır. Çevrim içi eğitimin olumsuz yönlerinde öne çıkan başlıkların ise motivasyon ve odaklanma kaybı, akran ve öğretim görevlileri ile sosyal iletişim eksikliği ve fazla ödev verilmesi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate student experiences, satisfaction, and the relationship between these two dimensions during the online language learning process at a preparatory school. Student experiences are examined with a focus on instructor support, peer relations, technical support and course activities and materials. Additionally, learner characteristics, such as gender, employment status, language level, achievement, prior online learning experiences, issues experienced in online learning and their relation to student satisfaction are investigated. Both quantitative and qualitative data collection instruments were used. A questionnaire developed by the researcher was used in the quantitative data collection stage (n=226). Qualitative data were gathered via interviews conducted individually with 13 students. To analyze the quantitative data, both descriptive and inferential statistics were used. Qualitative data were analyzed via descriptive content analysis. Learners' perception of the online learning environment factors was found to be positive, yet students' overall satisfaction with the fully online language learning process was comparatively lower. Correlation analyses showed that there was a significant relationship between learners' view of the learning environment and student satisfaction. Having previous online learning experience and experiencing access problems were found to be significantly related to learner satisfaction. Positive aspects of learning online included not spending time on transportation, studying at the comfort of home and having access to a wealth of online materials while loss of motivation and concentration, lack of social connection to peers and instructors and having too much homework were found to be the negative aspects.