Gizlilik paylaşımında kullanılan matematik fonksiyon ve yöntemleri üzerine inceleme
Review on mathematical functions and methods used in privacy sharing
  1. Tez No: 942498
  2. Yazar: EBRU LOÇA KIRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Teknolojideki küresel gelişim, milyarlarca insanın dijital faaliyetleri tarafından bir takım verilerin de ortaya çıkmasına neden olmuştur. İnternet üzerinden gerçekleştirilen her bir işlem ardında bir veri oluşturmuştur. Veri, bilgisayarlar ve telefon gibi dijital cihazların insana erişimi ile daha yaygın özelliğe bürünmüştür. Günlük yapılan işlemler, haber okuma bilgileri, arama motoru verileri, alışveriş işlemleri gerçekleştirilmesi gibi birçok işlem arkasında birçok veriyi bırakmıştır. Verilerin ortaya çıkması ve boyutunun artmasına paralele olarak teknoloji üzerinden dijital veriler kayıt edilir hale gelmiştir. Veri kayıtları ile ilgili ortaya çıkabilecek olası sakıncalar açısından önemli düzeyde hukuki, güvenlik ve etik sorunların da yaşanması olası hale gelmiştir. Dolayısı ile veri güvenliği, gizlilik, sahtecilik ve veri bütünlüğü gibi konular önem kazanmaktadır. Verinin doğru bir şekilde saklanması, güvenliği ve gizliliği sağlanması hayati öneme sahiptir. Bu tezde, teknolojinin dijital olarak gelişmesi, kuruluşlar yanı sıra milyarlarca birey tarafından oluşturulan veriler ile ilgili gizlilik paylaşımında kullanılan matematik fonksiyon ve yöntemleri incelenmiştir. İncelemede, birçok matematiksel fonksiyon ve yöntemin farklı şekillerde veri gizliliği süreçlerinde kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The global development in technology has led to the emergence of a number of data by the digital activities of billions of people. Each transaction carried out over the Internet has created a data behind it. Data has become more widespread with the access of digital devices such as computers and phones to people. Many transactions such as daily transactions, news reading information, search engine data, shopping transactions have left many data behind. Parallel to the emergence and increase in the size of the data, digital data has become recorded through technology. It has become possible to experience significant legal, security and ethical problems in terms of possible inconveniences that may arise regarding data records. Therefore, issues such as data security, confidentiality, fraud and data integrity gain importance. It is of vital importance to ensure the correct storage, security and confidentiality of data. In this thesis, mathematical functions and methods used in privacy sharing related to the digital development of technology, data created by billions of individuals as well as organisations are examined. In the examination, it is seen that many mathematical functions and methods are used in different ways in data privacy processes.