İş yeri arkadaşlığının örgütsel huzur üzerindeki etkisinde mesleki doyumun aracılık rolü: Akademisyenler üzerine görgül bir araştırma
The mediating role of professional satisfaction in the effect of workplace friendship on organizational peace: A empirical research on academicians
- Tez No: 942497
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BEDÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmanın amacı, mesleki doyum aracılığıyla iş yeri arkadaşlığının örgütsel huzur üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın ikinci amacı, iş yeri arkadaşlığı, örgütsel huzur ve mesleki doyumun katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmektir. Bu çalışmanın verileri bir devlet üniversitesinde istihdam edilen 500 akademisyenden yapılandırılmış bir anket yardımıyla toplanmıştır. Araştırma modeli ve hipotezleri test etmek için regresyon analizi, farklılık analizleri ve Hayes'in Process Makrosundan yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; akademisyenlerin iş yeri arkadaşlığının mesleki doyum üzerinde anlamlı ve pozitif yönde bir etkisinin bulunduğu ve akademisyenlerin mesleki doyumunun örgütsel huzur üzerinde anlamlı ve pozitif yönde bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte akademisyenlerin iş yeri arkadaşlığı örgütsel huzuru anlamlı ve pozitif yönde etkilemektedir. Ayrıca mesleki doyum, iş yeri arkadaşlığı ile örgütsel huzur arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Öte yandan akademisyenlerin iş yeri arkadaşlığı, örgütsel huzur ve mesleki doyum düzeylerinin bazı demografik değişkenler açısından farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Son olarak çalışma akademisyenler açısından bulgularla ilgili teorik ve pratik çıkarımlar tartışılmış, araştırmanın sınırlılıkları ve gelecek araştırmalara ilişkin bazı öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of workplace friendship on organizational peace through professional satisfaction. The second aim of the study is to determine whether workplace friendship, organizational peace and professional satisfaction differ for the participants' demographic characteristics. The data of the study were collected from 500 academicians employed in a state university with the help of a structured questionnaire. Regression analysis, variance analysis and Hayes' Process Macro were used to test the research model and hypotheses. According to the research findings, it was determined that the workplace friendship of academicians has a significant and positive effect on professional satisfaction and that the professional satisfaction of academicians has a significant and positive effect on organizational peace. In addition, the workplace friendship of academicians affects organizational peace significantly and positively. In addition, professional satisfaction mediates the relationship between workplace friendship and organizational peace. On the other hand, it was determined that the workplace friendship, organizational peace and professional satisfaction levels of academicians differ in terms of some demographic variables. Finally, the theoretical and practical implications of the findings for academicians are discussed, the limitations of the research and some suggestions for future research are presented.