Hastane hizmet kalitesinin Bulanık SWARA ve Bulanık FUCOM yöntemlerine dayalı olarak değerlendirilmesine yönelik model önerisi
A model proposal for the evaluation of hospital service quality based on Fuzzy SWARA And Fuzzy FUCOM methods
- Tez No: 942516
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEMİRTAŞ, DOÇ. DR. YILMAZ DELİCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sağlık alanında yaşanan değişimler sağlık hizmetlerinin kalitesinin ne olduğu, ne olacağı ve nasıl değerlendirileceği her dönemin konusu olacağı düşünülmektedir. Çalışmada hastane hizmet kalitesinin Bulanık Swara ve Bulanık Fucom yöntemlerine dayalı olarak değerlendirilmesine yönelik model önerisi yapılması amaçlanmıştır. Literatür taraması ve alanında uzman sağlık personelleri ile hastane hizmet kalitesine etki eden kriterlere ait önem ağırlıklarının Bulanık SWARA ve Bulanık FUCOM yöntemleri ile hesaplanması ve karşılaştırılması yapılmıştır. Ulusal ve uluslararası çalışmalar incelendiğinde, bilgimiz dahilinde, hastane hizmet kalitesi konusu ile ilgili olarak ÇKKV tekniklerinden olan Bulanık SWARA ve Bulanık FUCOM yöntemlerinin kullanıldığı herhangi bir çalışmaya rastlanmadığı gibi her iki yöntemle bütünleşik şekilde karşılaştırma yapan bir çalışma da bulunmamaktadır. Alanda bu yöntemleri kullanarak gerçekleştirilen ilk çalışma olma özelliğini taşıması, çalışmanın özgünlüğünü oluşturmakta olup literatüre de önemli derecede katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bulanık SWARA yöntemine göre yapılan analizde ana kriterler açısından en önemli kriter ekipman ve tesisler olurken, Bulanık FUCOM yöntemi ile yapılan analizde güvence kriterinin en önemli kriter olduğu tespit edilmiştir. Bulanık SWARA yöntemine göre alt kriterler nezdinde en önemli kriterler; temizlik ve hijyen, doğruluk, gizlilik, iletişim, deneyim, teşhis ve tedavi için gerekli donanımlar ve randevu veya muayene sırası alma kolaylığı olduğu tespit edilirken, Bulanık FUCOM yöntemine göre alt kriterler nezdinde en önemli kriterlerin; temizlik ve hijyen, doğruluk, gizlilik, yardımseverlik, farklı tıbbi branşların varlığı, tıbbi ekipman ve randevu veya muayene sırası alma kolaylığı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is thought that the changes in the field of health, what the quality of health services is, what it will be and how it will be evaluated will be the subject of every period. In this study, it is aimed to propose a model for the evaluation of hospital service quality based on Fuzzy Swara and Fuzzy Fucom methods. The importance weights of the criteria affecting the hospital service quality were calculated and compared with Fuzzy SWARA and Fuzzy FUCOM methods through literature review and expert healthcare personnel. When national and international studies are examined, to the best of our knowledge, there is no study that uses Fuzzy SWARA and Fuzzy FUCOM methods, which are among the Fuzzy SWARA and Fuzzy FUCOM methods, and there is no study that compares both methods in an integrated manner. The fact that this is the first study using these methods in the field constitutes the originality of the study and it is thought that it will make a significant contribution to the literature. According to the Fuzzy SWARA method, the most important criterion in terms of main criteria is equipment and facilities, while the Fuzzy FUCOM method analysis shows that the assurance criterion is the most important criterion. According to the Fuzzy SWARA method, the most important criteria in terms of sub-criteria are cleanliness and hygiene, accuracy, confidentiality, communication, experience, equipment for diagnosis and treatment and ease of making an appointment or examination queue, while according to the Fuzzy FUCOM method, the most important criteria in terms of sub-criteria are cleanliness and hygiene, accuracy, confidentiality, helpfulness, availability of different medical branches, medical equipment and ease of making an appointment or examination queue.