Edinburgh Üniversitesi Arşivi'ndeki Or. Ms. 374 numaralı Babür dönemi albümü
The Baburid period album numbered Or. Ms. 374 in the Archives of the University of Edinburgh
  1. Tez No: 942521
  2. Yazar: İKBAL TUĞÇE ŞEN SEÇİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ HAKAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
Babürlü dönemi resim sanatında karşımıza çıkan murakkalar, geleneksel minyatürlü el yazmalarından farklı bir yapıya sahiptir. Bu albümler, herhangi bir metinle ilişkili olmadan ya da resimler arasında bağ kurulmadan da düzenlenebilir. Çoğu zaman bir haminin isteğiyle hazırlanan bu eserler, kimi zaman da sanatçının yaptığı eskizlerin, meşklerin ve çalışmaların saklandığı birer arşiv işlevi görmüştür. Albümler, dönemin içinde oluşturulmuş olabileceği gibi, farklı yüzyıllardan toplanmış eserleri bir araya getiren daha geç tarihli derlemeler de olabilir. Bu durum, bir murakka içinde farklı dönem ve sanat çevrelerine ait resimlerin bir arada bulunmasına yol açmaktadır. Babürlüler döneminde oldukça yaygın olan bu albümler, Türkçe literatürde henüz yeterince ele alınmamıştır. Sayıca çok olmalarına rağmen pek çoğu hâlâ araştırılmamış durumdadır. Bu çalışma, bugüne kadar detaylı şekilde incelenmemiş bir Babürlü dönemi albümünü merkeze alarak konuya ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Muraqqa (albums), which appear in the painting art of the Baburid period, have a structure distinct from traditional miniature-illustrated manuscripts. These albums can be compiled without any relation to a specific text or without establishing connections between the images. Often prepared at the request of a patron, these works sometimes also functioned as archives in which the artist stored sketches, calligraphic practices, and studies. Albums may have been created during the period in question or may be later compilations that bring together works from various centuries. This situation results in the presence of paintings from different periods and artistic circles within a single muraqqa. Although these albums were quite prevalent during the Baburid period, they have not yet been sufficiently addressed in Turkish literature. Despite their abundance, many of them remain unstudied. This study aims to shed light on the subject by focusing on a Baburid period album that has not been examined in detail to date.