II. Abdülhamit döneminde Osmanlı kara ordusunda Alman etkisi: Colmar Von Der Goltz Paşa dönemi (1883-1895)
German influence on the Ottoman land army in the period of Abdulhamit II: The period of Von Der Goltz Pasha (1883-1895)
  1. Tez No: 942522
  2. Yazar: BATUHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BATUHAN ÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez Goltz Paşa'nın Osmanlı askeriyesindeki faaliyetlerini ve bu faaliyetlerin modernleşme sürecine etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada Osmanlı askeriyesi genel hatları incelenmiş ve askeriyedeki ilk bozulma emareleri ele alınmıştır. Daha sonra askeri yapılan reformlar incelenmiş, ardından Goltz Paşa'nın Osmanlı ordusunda hizmete alınması, hangi görevler üstlendiği ve bu görevleri ne şekilde icra ettiği tarihsel bağlam içerisinde ele alınmıştır. Çalışmanın genel amacı Osmanlı ıslahat hareketlerinden yola çıkarak Goltz Paşa'nın Osmanlı askeriyesine katkılarını arşiv belgelerinin de katkısı ile incelemektir. Çalışmada Osmanlı ordusu hakkında yazılmış olan kitap, makale, tezler ve Başbakanlık Osmanlı Arşivinden elde edilen birincil kaynaklar analiz edilmiş ve ilgili literatür ile karşılaştırmalı bir yöntem izlenmiştir. Tez kapsamında ulaşılan bulgular Goltz Paşa'nın sadece askeri eğitim veren bir danışman olmadığı, Osmanlı Devleti'nin Almanya ile yakınlaşmasında önemli bir figür olduğunu ortaya koymaktadır. Goltz Paşa'nın Harbiye'de kurduğu sistem görevde bulunduğu dönem ile sınırlı kalmamış, kendinden sonra oluşan Osmanlı askeri yapısını da etkilemiştir. Bu çalışma Goltz Paşa'nın çalışmalarına dair özgün katkılar sunmakta ve Goltz Paşa'nın eğitimlerini objektif bir yaklaşım ile değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine Goltz Pasha's activities in the Ottoman military and the effects of these activities on the modernization process. The study examines the general outlines of the Ottoman military and addresses the first signs of deterioration in the military. Then, the military reforms are examined, and then Goltz Pasha's appointment to the Ottoman army, the duties he undertook and how he performed these duties are discussed within a historical context. The general purpose of the study is to examine Goltz Pasha's contributions to the Ottoman military based on Ottoman reform movements, with the contribution of archival documents. In the study, books, articles, theses written about the Ottoman army and primary sources obtained from the Prime Ministry Ottoman Archives are analyzed and a comparative method is followed with the relevant literature. The findings reached within the scope of the thesis reveal that Goltz Pasha was not only a consultant who provided military training, but also an important figure in the rapprochement of the Ottoman Empire with Germany. The system that Goltz Pasha established in the Harbiye was not limited to the period in which he was on duty, but also affected the Ottoman military structure that was formed after him. This study presents original contributions to the work of Goltz Pasha and evaluates Goltz Pasha's education with an objective approach.