Synthesis and characterization of cobalt orthoborate nanopowders
Kobalt ortoborat nanotozların sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 942534
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MORKAN, DR. LİSKA FADLİYANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu tez çalışması, nanoboyutlu kobalt ortoborat (Co₃(BO₃)₂) üretiminde kullanılan farklı parametrelerin etkisini incelemektedir. Nanoboyutlu kobalt ortoborat üretimi, çözeltide yanma yöntemi kullanılarak beş farklı yakıt—glisin, beta-alanin, 1,6-diaminoheksan, karbohidrazid ve heksametilentetramin—ile başarıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın temel amacı, çözeltide yanma sentez yönteminde kullanılan farklı yakıtların ve sıcaklık derecesi ile tepkime süresinin etkisinin standart üretim koşullarını aşma potansiyelini değerlendirmek ve elde edilen malzemelerin yapısal özelliklerini analiz etmektir. Üretim sürecinde, başlangıç malzemeleri (Co(NO₃)₂·6H₂O ve H₃BO₃) ile yakıtlar ayrı ayrı saf su içinde çözülmüştür. Karışımlar daha sonra jel haline getirilmiş ve 400°C'de (yaklaşık 5-10 dakika) ısıl işleme tabi tutulmuştur. Yanma tepkimesi sürecinin ardından elde edilen seramik tozlar, 900°C'de 1 saat süreyle tekrar ısıtma işlemine tabi tutulmuştur. X-ray toz difraksiyonu (XRD) ve Fourier Dönüşüm Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen karakterizasyon çalışmaları sonucunda, yüksek saflıkta ve homojen yapıya sahip nanoboyutlu kobalt ortoborat üretiminin, bu tez çalışmasında kullanılan tüm yakıtlarla uygulanan çözeltide yanma üretim yöntemi ile, çok kısa bir zaman aralığında (1 saat) gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigates the effects of various parameters on the production of nanosized cobalt borate (Co3(BO3)2). The synthesis of nanosized cobalt borate was successfully achieved using five different fuels—glycine, beta-alanine, 1,6-diaminohexane, carbohydrazide, and hexamethylenetetramine—through a solution combustion method. The primary aim of this research is to evaluate the potential of different fuels, as well as the effects of temperature and reaction time, to exceed standard production conditions and to analyze the structural properties of the obtained materials. During the production process, the starting materials (Co(NO₃)₂·6H₂O and H₃BO₃) and fuels were separately dissolved in pure water. The mixtures were then gelled and subjected to thermal treatment at 400°C for approximately 5-10 minutes. Following the combustion reaction, the resulting ceramic powders were reheated at 900°C for 1 hour. Characterization studies conducted using X-ray powder diffraction (XRD) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) methods revealed that the production of high-purity and homogeneous nanosized cobalt borate was achieved in a very short time frame (1 hour) using the solution combustion method with all the fuels employed in this thesis.