An ecocritical approach to Michael Christie's Greenwood
Mıchael Chrıstıe'nın Greenwood adlı eserine ekoeleştirel bir yaklaşım
  1. Tez No: 942540
  2. Yazar: KADİR ÖGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET METİN BARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, iklim değişikliği bağlamında kuşaklararası etik sorumluluk kavramını iklim kurgu (cli-fi) edebiyatı üzerinden incelemektedir. Çalışmanın merkezinde, Michael Christie'nin Greenwood adlı romanı yer almakta olup, romanın çok katmanlı eşsiz anlatı yapısı çevresel felaketlerin tarihsel kökenlerini ve geleceğe etkilerini kuşaklar arası bir bakış açısıyla ele almaktadır. Çalışmada, çevre etiği, doğa tasavvuru, ekolojik hafıza ve kuşaklararası adalet gibi kavramlar, eserin sunduğu anlatı bağlamında çeşitli karakterler aracılığıyla analiz edilmiştir. Greenwood, 2038 yılında başlayan ve geriye dönük şekilde ilerleyen eşsiz anlatı yapısıyla, insan-doğa ilişkisini hem bireysel hem de kolektif düzeyde sorgularken; çevresel sorumluluğun yalnızca bugünkü kuşaklara değil, geçmiş ve gelecekteki bireylere de ait olduğunu vurgulamaktadır. Bu bağlamda tez, edebi kurgunun yalnızca bir anlatı aracı değil, aynı zamanda etik farkındalık yaratma potansiyeline sahip güçlü bir ifade biçimi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to examine the concept of intergenerational ethical responsibility in the context of climate change through climate fiction (cli-fi) literature. The study examines Michael Christie's most recent novel Greenwood; the multi-layered unique narrative structure of the novel addresses the historical roots and future effects of environmental disasters from an intergenerational perspective. The thesis examines concepts such as environmental ethics, understanding of nature, ecological memory, and intergenerational justice through various characters in the context of the narrative presented in the novel. With its unique narrative structure that starts in 2038 and progresses backwards, Greenwood questions the relationship between humans and nature at both individual and collective levels, emphasizing that environmental responsibility belongs not only to today's generations, but also to individuals of the past and future. In this context, the thesis reveals that literary fiction is not only a narrative tool, but also a powerful form of expression that has the potential to increase ethical awareness.