Van ili okul öncesi dönem çocuklarının büyüme–gelişme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the growth-development status of preschool children in Van province
- Tez No: 942556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSEV MEŞE YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Halk Sağlığı, Anthropology, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Van ilinde 3-5 yaş arasındaki 452 çocuğun büyüme, gelişme, beslenme alışkanlıkları ve sosyoekonomik faktörler arasındaki ilişkiyi incelemiştir (Mayıs-Haziran 2024). Farklı sosyoekonomik düzeydeki çocukların katıldığı araştırmada, ebeveynlerin sosyoekonomik durumları, çocukların beslenme alışkanlıkları ve detaylı antropometrik ölçümleri (boy, ağırlık, BKİ, kafa çevresi, kafa uzunluğu, kafa genişliği, bel çevresi, kalça çevresi, göğüs çevresi, omuz genişliği, kulaç genişliği, büst yüksekliği, tüm kol uzunluğu, üst kol uzunluğu, ön kol uzunluğu, biceps çevresi, dirsek genişliği, el bilek genişliği, alt taraf yüksekliği, alt bacak uzunluğu, üst bacak uzunluğu, diz yüksekliği, alt diz genişliği, ayak bilek genişliği) SPSS 21 ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, antropometrik ölçümlerin yaşla arttığı belirlenmiştir. Temel bulgulardan biri, düşük sosyoekonomik düzeyin çocukların fiziksel gelişimini (boy, kafa çevresi, ekstremite uzunluğu) olumsuz etkilemesidir. Çocukların %66.8'i normal ağırlıkta olup, yaşla birlikte zayıflık oranı azalırken, fazla kiloluk oranı artmaktadır. Örneklemin büyük çoğunluğunun boyu normal aralıktadır. Araştırma, gelişimsel süreçlerin genetik ve çevresel etkileşimle şekillendiğini ve sosyoekonomik faktörlerin önemli rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between growth, development, eating habits, and socioeconomic factors in 452 children aged 3 to 5 years in Van, Turkey (May–June 2024). The research included children from various socioeconomic backgrounds and analyzed parents' socioeconomic status, children's dietary habits, and detailed anthropometric measurements (height, weight, BMI, head circumference, head length, head width, waist circumference, hip circumference, chest circumference, shoulder width, arm span, bust height, total arm length, upper arm length, forearm length, biceps circumference, elbow width, wrist width, lower body height, lower leg length, upper leg length, knee height, lower knee width, and ankle width) using SPSS 21. According to the findings, anthropometric measurements increased with age. One of the key results showed that low socioeconomic status negatively affected children's physical development (height, head circumference, limb length). While 66.8% of the children were of normal weight, the rate of underweight children decreased with age, whereas the rate of overweight children increased. The majority of the sample had height measurements within the normal range. The study highlights that developmental processes are shaped by both genetic and environmental interactions, with socioeconomic factors playing a significant role.