Z kuşağının çalışma değerlerinin belirlenmesine yönelik bir alan araştırması: Van örneği
A field study to determine the work values of Generation Z: The Van example
- Tez No: 942572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KIZILDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İşletmeler, faaliyetlerini sürdürebilmek için her zaman nitelikli iş gücüne ihtiyaç duymaktadır. Günümüz iş dünyasında, işletmeler farklı kuşaklardan çalışanları bünyelerinde barındırmaktadır. Geçmişte Y kuşağının iş gücüne katılımıyla başlayan değişimler, günümüzde Z kuşağının istihdam edilmeye başlanmasıyla devam etmektedir. Her kuşak, kendine özgü özellikler ve değerlerle iş hayatına giriş yapmıştır; Z kuşağı da iş dünyasında farklılıklarıyla kendine yer edinmiştir. İşletmeler, gelecekte Z kuşağı çalışanlarıyla daha da şekillenecek ve bu kuşağa olan ihtiyaç giderek artacaktır. Bu nedenle, Z kuşağının iş hayatındaki rolü ve değerleri daha iyi anlaşılmalı ve analiz edilmelidir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, Z kuşağı çalışanlarının iş değerlerinin belirlenmesidir. Araştırma kapsamında, Van ilinde 542 Z kuşağı çalışanına anket uygulanarak, söz konusu kuşağın iş değerleri ve çalışma alışkanlıkları hakkında veriler toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS programı kullanarak analiz edilmiştir, Z kuşağı çalışanların çalışma tecrübesi dışsal çalışma değerlerinde önemli farklılık olduğunu, Z kuşağı çalışan yaş gruplarının harici çalışma değerlerine daha fazla önem verdiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, anket sonuçlarına göre Z kuşağı çalışanlarının, gelişime açık, motivasyona önem veren, çalışma ortamında gücü elinde toplamak isteyen, yüksek statü algısı bulunan, yüksek kariyer hedefleri olan, çalışma ortamında boş vakitlerini sanal ortamlarda ve kariyer gelişimlerine yönelik faaliyetler ile geçiren, iş yaşam dengesi kurma arzusunda olan kişiler olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, işletmelerin gelecekteki iş gücü planlamalarında önemli bir yol haritası sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Businesses always need a qualified workforce to continue their activities. In today's business world, businesses include employees from different generations. The changes that started with the participation of Generation Y in the workforce in the past continue today with the employment of Generation Z. Each generation has entered business life with its own unique characteristics and values; Generation Z has also gained a place for itself in the business world with its differences. Businesses will be shaped even more by Generation Z employees in the future, and the need for this generation will increase. Therefore, the role and values of Generation Z in business life should be better understood and analyzed. In this context, the purpose of this study is to determine the work values of Generation Z employees. Within the scope of the research, a survey was conducted on 542 Generation Z employees in Van province, and data was collected about the work values and work habits of the said generation. According to the research findings, it was determined that Generation Z working women give more importance to altruistic (altruistic) work values and work values oriented towards status and colleagues compared to Generation Z working men. However, according to the survey results, it was determined that Generation Z employees are people who are open to development, care about motivation, want to gather power in the work environment, have a high perception of status, have high career goals, spend their free time in virtual environments and with career development activities, and desire to establish a work-life balance. This study aims to provide an important roadmap for businesses in their future workforce planning.