English language teacher burnout at the Turkish tertiary level
Türk yükseköğretim düzeyinde İngilizce öğretmeni tükenmişliği
  1. Tez No: 942574
  2. Yazar: ZEKİYE SEİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MERÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Tükenmişlik, insani iletişim becerileri ön planda olan İngilizce öğretmenleri için risk oluşturan bir olgudur. Bu tez, Türkiye'nin yedi bölgesinde yükseköğretim düzeyinde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin tükenmişliğini karma yöntem tasarımı kullanarak incelemiştir. Veri toplama araçları, çalışmada geliştirilen İngilizce Öğretmeni Tükenmişlik Ölçeği (İÖTÖ), demografik bir anket ve mülakatlardır. Nicel veriler 1023 İngilizce öğretmeninden elde edilmiş ve SPSS kullanılarak analiz edilmiştir; nitel veriler ise 18 İngilizce öğretmeninden toplanmış ve MAXQDA ile analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerinin genellikle ölçeğin orta aralığına doğru bir eğilim gösterdiğini ve bunun da tükenmişlik deneyimlerinin çeşitliliğini yansıttığını ortaya koymuştur. Demografik özelliklerin analizi için parametrik testler olarak t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Sonuçlar, öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerinin cinsiyet, yaş, öğretim süresi, medeni durum ve haftalık öğretim yüküne göre anlamlı şekilde farklılaştığını göstermiştir. Ayrıca, İÖTÖ aracılığıyla, Öğretim Hayal Kırıklığı, İş Yoğunluğu Zorluğu, Akademik Baskı, Öğrenen Yabancılaşması, İş-Ev Çatışması ve Meslektaş Hoşnutsuzluğu, altı ana tükenmişlik boyutu olarak belirlenmiştir. İçerik analizi yoluyla elde edilen nitel veriler, nicel verileri destekleyen Akademik Baskı, Duygusal Üzüntü, Mesleki Yalnızlık, Kariyer Marjinalleşmesi ve Öğrenci İzolasyonu gibi altta yatan temalardır. Ayrıca, öğretmenlerin tükenmişliğe ilişkin psikosomatik göstergeleri fiziksel, psikolojik ve davranışsal semptomları içermektedir. Öğretmenlerin tükenmişlikle başa çıkma stratejileri de belirlenmiştir. Sonuçlar literatürle karşılaştırmalı olarak tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Burnout is a phenomenon that poses a risk for English language teachers whose human communication skills are at the forefront. This dissertation examined the burnout of English language teachers working at the tertiary level in seven regions of Türkiye using a mixed-methods design. The data collection tools were the English Language Teacher Burnout Scale (ELTBS) developed in the study, a demographic questionnaire, and interviews. The quantitative data were obtained from 1023 English teachers and were analyzed using SPSS, and the qualitative data were gathered from 18 English teachers and were analyzed via MAXQDA. The findings revealed that teachers' burnout levels generally showed a tendency towards the mid-range of the scale, reflecting the diversity of burnout experiences. For the analysis of demographics, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used as parametric tests. The results showed that teachers' burnout levels differed significantly according to gender, age, teaching period, marital status and weekly teaching load. Also, Teaching Disillusionment, Workload Affliction, Academic Oppression, Learner Alienation, Work-home Collision and Colleague Disaffection were determined as six main burnout dimensions via the ELTBS. Qualitative data, through content analysis, presented underlying themes such as Academic Pressure, Affective Distress, Professional Solitude, Career Marginalization and Learner Isolation, supporting quantitative data. Moreover, teachers' psychosomatic indicators of burnout included physical, psychological and behavioral symptoms. Teachers' burnout coping strategies were also identified. The results were discussed in comparison with the literature and various recommendations were presented.