Mıcroscopıc analysıs of beta decay ın N=50 and N=82 shell-closure nucleı
N=50 ve N=82 kapali kabuk çekirdeklerde beta bozunmasinin mi̇kroskobi̇k anali̇zi̇
- Tez No: 942577
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, nötron sayısı N=50 ve 82 olan bazı bekleme noktası izotonları için beta (β) bozunumu özellikleri mikroskobik düzeyde incelenmiştir. İzinli Gamow-Teller (GT) ve birinci yasaklı (FF) geçişler, proton-nötron kuazi-parçacık rastgele faz yaklaşımı (pn-QRPA) çerçevesinde, Woods-Saxon (WS) potansiyeli kullanılarak Şematik Model (ŞM) ile hesaplanmıştır. Birinci yasaklı beta geçişlerinde rölativistik beta moment matris elemanları doğrudan herhangi bir varsayım yapılmadan hesaplanmıştır. Ayrıca, birinci yasaklı ∆J = 0 ve ∆J = 1 geçişlerine ait geçiş olasılıkları ξ-yaklaşımı kapsamında değerlendirilmiştir. Hesaplamalar, parçacık-delik (ph) ve parçacık-parçacık (pp) etkileşim kanallarını içerecek şekilde gerçekleştirilmiş ve ilgili seküler denklemler çözülerek özdeğerler ve özfonksiyonlar bulunmuştur. Çalışma kapsamında, daha önce kuramsal hesaplaması bulunmayan (N=50 izotonları) ile (N=82 izotonları) çekirdeklerine yönelik ilk kez detaylı beta bozunumu analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, deneysel veriler ve literatürdeki diğer kuramsal sonuçlarla karşılaştırılmış ve yüksek düzeyde uyum sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
We have performed the microscopic calculation of beta (β) decay properties for some of the waiting point species with neutron-closed magic shells 50 and 82. The allowed Gamow-Teller (GT) and first-forbidden (FF) transitions were simulated using a Schematic Model (SM) for waiting-point 50 and 82 isotones in the framework of a proton-neutron quasi-particle random phase approximation (pn-QRPA). The Woods-Saxon (WS) potential basis has been used in our calculations. The relativistic beta moment matrix elements in the first-forbidden ∆J = 0 (rank 0) and ∆J = 1 (rank 1) transitions have been calculated directly without any assumption. Also, the β transition probabilities of rank 0 and rank 1 transitions have been performed within the ξ-approximation. The pn-QRPA (WS) has been utilized in both the particle-hole (ph) and particle-particle (pp) channels in the SM. We solved the secular equations of the GT and FF transitions for eigenvalues and eigenfunctions of the corresponding Hamiltonians. A spherical shape was assigned to each waiting-point nucleus in all simulations. this study marks the first time that -decay analysis has been applied to certain nuclei, including with (N=50 isotones) and with (N=82 isotones). Since there had been no prior theoretical research on these nuclei, this work is a unique addition to the field. We have compared our results with the previous calculations and measured data, and our calculations are in good agreement with the experimental data and the other theoretical results.