Genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üreten klebsiella pneumoniae'de antibiyotik dirençli enzimlerin ın sılıko moleküler dockıng analizi
In silico molecular docking analysis of antibiotic resistant enzymes from extended spectrum β-lactamase (ESBL) producing klebsiella pneumonia
  1. Tez No: 942576
  2. Yazar: AHMED NOURI ALSHARKSI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SERHAT SİREKBASAN, Assoc. Prof. Dr. TUĞBA GÜRKÖK TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Microbiology, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Antibiyotik direnci, dünya genelinde artan bir halk sağlığı sorunu olup, özellikle hastane kökenli enfeksiyonların tedavisinde büyük zorluklara yol açmaktadır. Bu direncin yayılmasının en önemli nedenlerinden biri, beta-laktam grubu antibiyotiklerin bakteriler tarafından beta-laktamaz enzimleri aracılığıyla etkisiz hale getirilmesidir. Klebsiella pneumoniae, GSBL üreten önemli bir patojen olup, özellikle bağışıklık sistemi zayıf bireylerde ve yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalarda ciddi enfeksiyonlara neden olabilmektedir. SHV, CTX-M ve TEM gibi GSBL enzimleri, bu bakterinin yaygın olarak ürettiği direnç mekanizmaları arasında yer alır ve klinik açıdan büyük öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, SHV, CTX-M ve TEM enzimlerinin inhibitörleri olarak potansiyel yeni moleküllerin belirlenmesi ve bu sayede antibiyotik direncine karşı alternatif tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, hesaplamalı yöntemler kullanılarak ZINC veri tabanında yer alan biyolojik olarak aktif olma potansiyeline sahip küçük moleküller taranmıştır. In silico yaklaşımlar, özellikle moleküler docking ve moleküler dinamik simülasyonları, aday moleküllerin SHV, CTX-M ve TEM enzimleri ile etkileşimlerini değerlendirmek için kullanılmıştır. Araştırma bulguları, bazı moleküllerin SHV, CTX-M ve TEM enzimlerine karşı yüksek bağlanma afinitesine sahip olduğunu ve bu enzimlerin aktivitesini potansiyel olarak inhibe edebileceğini göstermektedir. Bu moleküllerin deneysel olarak test edilmesi ve klinik çalışmalar için değerlendirilmesi, GSBL üreten K. pneumoniae enfeksiyonlarının tedavisinde yeni ilaçların geliştirilmesine önemli bir katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance is an increasing global public health problem, creating significant challenges in treating hospital-acquired infections. One of the main reasons for the spread of this resistance is the inactivation of beta-lactam antibiotics by bacteria through the production of beta-lactamase enzymes. Klebsiella pneumoniae is a major pathogen that produces extended-spectrum beta-lactamases (ESBLs), leading to severe infections, particularly in immunocompromised individuals and patients in intensive care units. ESBL enzymes such as SHV, CTX-M, and TEM are commonly involved in the resistance mechanisms of this bacterium and hold significant clinical importance. The aim of this study is to identify potential new lead molecules that can act as inhibitors of SHV, CTX-M, and TEM enzymes, thus contributing to the development of alternative therapeutic strategies against antibiotic resistance. To achieve this, computational methods were employed to screen small molecules with potential biological activity from the ZINC database. In silico approaches, particularly molecular docking and molecular dynamics simulations, were used to evaluate the interactions of candidate molecules with SHV, CTX-M, and TEM enzymes. The findings suggest that some molecules exhibit high binding affinity to these enzymes and may potentially inhibit their activity. Experimental testing and clinical evaluation of these molecules could significantly contribute to the development of new drugs for treating infections caused by ESBL-producing K. pneumoniae.