67 Mus ve 112 Her yıldızlarının tayfsal analizi
The spectral analysis of 67 Mus and 112 Her stars
  1. Tez No: 942580
  2. Yazar: SENEM ÇABUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTLUAY YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu doktora tez çalışmasında tayfsal çift yıldız sistemlerinden güney yarımküre yıldızı 67 Mus ve kuzey yarımküre yıldız sistemi 112 Her'in optik bölge tayfları kullanılarak tayfsal analizleri gerçekleştirilmiştir. Tayfsal veriler, Şili'deki Cerro Tololo Inter-American Rasathanesi'nde (CTIO, Şili) bulunan SMARTS 1.5-m teleskobuna bağlı CHIRON tayfölçeri ile yapılan gözlemlerden elde edildi. Gözlemler, λλ 4100–8900 Å dalga boyu aralığında R ∼ 80000 çözünürlük sağlayan fiber modu konfigürasyonu kullanılarak eşel basamaklar halinde alındı. Tek bir pozlama için tipik sinyal-gürültü oranı S/G = 300:1 ve birleştirilmiş (co-added) tayflar için 1000:1'e kadar çıkmaktadır. Tayflar, Prof. Dr. Graham Hill ve Prof. Dr. Austin F. Gulliver tarafından programlanıp geliştirilen yazılımlar ile işlenerek; tayfların normalizasyonu, S/G ölçümleri, tayfları eşel basamaklarına ayrıştırma/birleştirme, eşdeğer genişlik (EW) ölçümü, kimyasal element bolluk analizi ve radyal hız ölçümleri gerçekleştirildi. Her iki çift yıldız sistemi için radyal hız analizleri yapıldı ve yörünge parametreleri elde edildi. Ardından atmosfer parametreleri belirlenerek ayrıntılı kimyasal bolluk analizleri gerçekleştirildi. He, C, N, O, Na, Mg, Al, Si, P, S, K, Ca, Sc, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Sr, Y, Zr, Ba, La, Ce, Pr, Nd, Sm, Eu, Gd, Dy ve Hg elementlerinin bollukları hesaplanarak kimyasal bileşimleri ile ilgili bilgi edinildi. Yıldızların HR diyagramında yerleri belirlenerek kuramsal evrim yolu ve yaş çizgileri kullanılarak kütleleri ve yaşları hesaplandı. Spektroskopik bulgular, 67 Mus ve 112 Her çift yıldız sistemlerinin kimyasal sıra dışı (CP) yıldız özellikleri sergilediğini ortaya koydu. Yıldızların diğer CP yıldızlarıyla kimyasal bolluk analizi sonuçları karşılaştırılarak kimyasal sıra dışı yıldızlar arasındaki konumları belirlendi. 67 Mus, tipik bir Ap (CP2) türü kimyasal sıra dışı yıldız olarak tanımlandı; 112 Her sisteminin baş bileşeni ise, civa (Hg) ve mangan (Mn) bolluklarının Güneş değerlerine kıyasla önemli ölçüde yüksek olması nedeniyle Civa-Mangan (HgMn; CP3) türü olarak sınıflandırıldı. 112 Her sisteminin yoldaş bileşeni ise, belirgin metal çizgilerinden elde edilen yüksek metal bolluklarına dayanarak metalik çizgili (Am; CP1) türü bir yıldız olarak belirlendi. Yıldızların SB1 ve SB2 türü tayfsal çift yıldızlar olduğunu destekleyen sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, spectral analyses of the southern hemisphere star 67 Mus and the northern hemisphere star system 112 Her, which are the binary stars, were carried out using optical spectra. The spectral data were obtained from observations made with the CHIRON spectrograph attached to the SMARTS 1.5-m telescope at the Cerro Tololo Inter-American Observatory (CTIO, Chile) in Chile. Observations were taken in sliding steps using a fiber mode configuration that provides a resolution of R ∼ 80000 in the wavelength range λλ 4100–8900 Å. Typical signal-to-noise ratio for a single exposure is S/N = 300:1 and up to 1000:1 for co-added spectra. Spectra were processed using the softwares which were programmed and developed by Prof. Dr. Graham Hill and Prof. Dr. Austin F. Gulliver; normalization of spectra, S/N measurements, decomposition/merging of spectra into sliding steps, equivalent width (EW) measurement, chemical element abundance analysis and radial velocity measurements were performed. Radial velocity analyses were performed for both binary star systems and orbital parameters were obtained. Then, atmospheric parameters were determined and detailed chemical abundance analyses were performed. The abundances of He, C, N, O, Na, Mg, Al, Si, P, S, K, Ca, Sc, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Sr, Y, Zr, Ba, La, Ce, Pr, Nd, Sm, Eu, Gd, Dy and Hg elements were calculated and information about their chemical compositions was obtained. The stars were located in the HR diagram and their masses and ages were calculated using the theoretical evolutionary path and age lines. Spectroscopic evidence revealed that 67 Mus and 112 Her binary systems exhibit typical features of chemically peculiar (CP) stars. Their positions among chemically peculiar stars were determined by comparing the results of chemical abundance analysis with other CP stars. 67 Mus was identified as a typical Ap (CP2) type chemically peculiar star, while the primary component of the 112 Her system was classified as a Mercury-Manganese (HgMn; CP3) star due to its significantly enhanced Hg and Mn abundances compared to solar values. The secondary component of 112 Her was determined to be a metallic-line (Am; CP1) type star, based on its high metallic abundances inferred from prominent metal lines. Results supporting that the stars are spectral binaries of type SB1 and SB2 were obtained.