Otsm trız yaklaşımıyla otomotiv sektöründe çelişkilerin çözümü: maliyet, kalite ve satış problemleri üzerine bir analiz
Resolving contradictions in the automotive sector using otsm triz approach: an analysis of cost, quality, and sales challenges
  1. Tez No: 942579
  2. Yazar: İLAYDA GÖKÇE YENİGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Otomotiv sektörü, artan maliyetler, değişken müşteri talepleri ve kalite standartlarının karşılanması gibi zorluklarla sürekli dönüşüm içinde olan dinamik bir sektördür. Yedek parça üreticileri ve otomotiv üreten ana sanayi firmaları arasındaki ilişkiler karmaşık bir yapıya sahiptir. Yüksek kalite beklentisi, maliyet iyileştirme ve sürdürülebilirlik gibi faktörlerin yönetimi, bu ilişkinin temelini oluşturmaktadır. Enflasyon, döviz kuru dalgalanmaları, işçilik maliyet artışları ve lojistik zorluklar, sektör içinde ekonomik baskıları artırmaktadır. İşletmelerin karşılaştığı önemli çelişkilerin çözümüne yönelik yenilikçi yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırmada, OTSM TRIZ (Güçlü Düşüncenin Genel Teorisi) metodolojisi temel alınarak otomotiv sektöründeki maliyet, kalite ve satış problemleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmada teknik ve ekonomik çelişkiler analiz edilerek, yenilikçi çözümler geliştirmeye odaklanmıştır. Örneğin, hammadde kalitesi vs. maliyet çelişkisi için yerel tedarikçi iş birlikleri ve geri dönüşümlü malzeme kullanımı önerilmiştir. İşçilik maliyeti vs. verimlilik çelişkisi için otomasyon ve dijitalleşme süreçlerinin devreye alınması önerilmiş ve bu çözüm, hem maliyetleri düşürmek hem de üretim hızını artırmak açısından yüksek uygulanabilirlik göstermiştir. Ayrıca, kalite ve standartlar vs. üretim hızı çelişkisi için dijital kalite kontrol sistemlerinin entegrasyonu önerilmiştir. Çözüm önerileri, maliyet, fayda ve uygulanabilirlik kriterleri kapsamında değerlendirilmiş ve önceliklendirilmiştir. Analiz sonuçları, iş gücü maliyetlerini düşürmek ve üretim verimliliğini artırmak için otomasyonun devreye alınmasını en etkili çözüm olarak önermektedir. Modüler üretim hatlarının kurulması, maliyetleri düşürerek talep dalgalanmalarına esnek yanıt verilmesini sağlamaktadır. Yapay zeka tabanlı talep tahmini ve veri analitiği çözümleri, sipariş yönetiminde doğruluk oranını artırarak stok maliyetlerinin düşürülmesine önemli katkılar sunmaktadır. Sonuç olarak, çalışma otomotiv sektöründeki maliyet ve satış problemlerine OTSM TRIZ metodolojisine dayalı bir yaklaşım sunmuş ve yenilikçi, uygulanabilir çözüm önerileri geliştirmiştir. Sektörde faaliyet gösteren işletmelere rekabet gücü kazandıran çözüm önerileri, özellikle maliyet kontrolü, kalite standartlarının sürdürülebilirliği ve lojistik süreçlerin iyileştirilmesine odaklanmaktadır. Bu metodolojinin kullanımı, sadece mevcut çelişkilerin çözülmesine değil, aynı zamanda uzun vadeli sürdürülebilir iş modellerinin geliştirilmesine de katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma, gelecekte yapılacak araştırmalar için bir referans noktası niteliği taşımakta ve otomotiv sektörü dışındaki diğer sektörlerde de uygulanabilir bir yöntem sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The automotive sector is a dynamic industry undergoing constant transformation due to challenges such as rising costs, fluctuating customer demands, and the need to meet strict quality standards. The relationships between spare parts manufacturers and OEMs are complex, shaped by the need to balance high-quality expectations with cost optimization and sustainability. Economic pressures such as inflation, currency fluctuations, rising labor costs, and logistical difficulties further exacerbate the challenges faced by the sector. Innovative approaches are essential to address the critical contradictions businesses encounter. This study adopts the OTSM TRIZ (General Theory of Powerful Thinking) methodology to analyze and address cost, quality, and sales challenges in the automotive sector. It focuses on identifying technical and economic contradictions and developing innovative solutions. For example, the contradiction between Material Quality vs. Cost is addressed through partnerships with local suppliers and the use of recycled materials. The contradiction between Labor Costs vs. Productivity is resolved by integrating automation and digitization processes, which demonstrate high feasibility in reducing costs and improving production speed. Furthermore, the contradiction between Quality Standards vs. Production Speed is tackled by implementing digital quality control systems to ensure faster production without compromising standards. The proposed solutions are evaluated based on cost, benefit, and feasibility criteria. Automation is highlighted as the most effective solution to reduce labor costs and increase production efficiency. Modular production lines are recommended to lower costs and provide flexibility to respond to fluctuating demands. Additionally, AI powered demand forecasting and data analytics enhance order accuracy, significantly reducing inventory costs. In conclusion, this study provides an OTSM TRIZ based approach to addressing cost and sales challenges in the automotive sector, offering innovative and feasible solutions. These proposals focus on cost efficiency, quality sustainability, and logistics improvement, contributing to competitive advantage. The methodology not only resolves current contradictions but also supports the development of sustainable business models. Thus, the study serves as a reference for future research and presents a transferable framework applicable beyond the automotive industry.