From appreciation to stewardship: A phenomenological study of biodiversity perceptions, nature connectedness, and emotional responses in Validebağ Grove
Takdirden korumaya: Validebağ Korusu'nda biyoçeşitlilik algıları, doğayla bağ kurma ve duygusal tepkiler üzerine fenomenolojik bir araştırma
  1. Tez No: 942598
  2. Yazar: İNCİ BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ERTÖR AKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, İstanbul'da nispeten yapılandırılmamış ve zengin biyoçeşitliliğe sahip bir kentsel yeşil alan olan Validebağ Korusu'nun ziyaretçilerin doğayla bağlantılılık, duygusal refah ve koruma çabalarına katılım deneyimlerini nasıl şekillendirdiğini incelemektedir. Fenomenolojik bir yaklaşım benimsenmekte ve katılımcı seçiminde çeşitli bakış açılarının yansıtılmasını sağlamak için amaçlı, kartopu ve uygun örnekleme yöntemleri kullanılmaktadır.Düzenli ziyaretçilerle yapılan on dokuz yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeye dayanan çalışma, birden fazla kesişen temayı vurgulamaktadır. Katılımcılar koruyu, yapılandırılmamış arazisinin ve alan tanıdığı biyoçeşitlilikle karşılaşmaların psikolojik restorasyonu, duygusal dayanıklılığı ve özerklik duygusunu beslediği, kentsel strese karşı bir sığınak olarak tanımladılar. Biyoçeşitlilik, estetik bir neşe ve hayret kaynağı olmasının yanı sıra etik kaygı, özen ve savunuculuk için bir katalizör olarak da ortaya çıktı. Ekolojik bozulmaya karşı duygusal tepkiler -özellikle eko-kaygı, keder ve öfke- yaygın olarak bildirildi ve genellikle doğada zaman geçirme, mizah ve seçici katılım gibi stratejilerle başa çıkıldığı iletildi. Birçok katılımcı koruya derin bir bağlılık ifade etse de, devam eden koruma hareketine katılımları farklılık göstermektedir. Katılım biçimleri sembolik destekten sürekli direnişe kadar uzanmakta ve etik değerler, sosyal bağlar ve güvenlik endişeleri, ekonomik güvencesizlik, siyasi hayal kırıklığı ve nesiller arası farklılıklar gibi yapısal kısıtlamalar tarafından şekillendirilmektedir. Bu bulgular, eşitsizliklerin yalnızca yeşil alanlara erişimi değil aynı zamanda taban hareketlerine katılma olasılığını da nasıl etkilediğini göstererek çevresel adalet söylemine katkıda bulunmaktadır. Sonuç olarak, Validebağ Korusu hem bir kolektif anlam yaratma alanı hem de tartışmalı bir kentsel ortak alan olarak ortaya çıkıyor; tehdit altındaki ekolojik bir sığınak ve çevreciliğin duygusal, etik ve siyasi boyutlarının birleştiği bir alan.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how Validebağ Grove, a relatively unstructured and biodiverse urban green space in Istanbul, shapes visitors' experiences of nature connectedness, emotional well-being, and engagement in the preservation efforts. A phenomenological approach is employed and in participant selection purposive, snowball, and convenience sampling methods are used to ensure a diversity of perspectives are reflected. Based on nineteen semi-structured in-depth interviews with regular visitors, the study highlights multiple intersecting themes. Participants described the grove as a sanctuary from urban stress, where unstructured terrain and encounters with biodiversity fostered psychological restoration, emotional resilience, and a sense of autonomy. In addition to being a source for aesthetic joy and wonder, biodiversity also emerged as a catalyst for ethical concern, care, and stewardship. Emotional responses to ecological degradation-especially eco-anxiety, grief, and anger- were widely reported and often coped through strategies such as nature exposure, humor, and selective engagement. Although many participants expressed deep attachment to the grove, engagement in the ongoing preservation movement was ranged from symbolic support to sustained resistance. Engagement was shaped by ethical values, social bonds, and structural constraints such as safety concerns, economic precarity, political disillusionment, and generational differences. These findings contribute to environmental justice discourse by showing how inequalities affect not only access to green spaces but also the ability to participate in grassroots movements. Ultimately, Validebağ Grove emerges as both a site of collective meaning-making and a contested urban common—an ecological refuge under threat and a space where emotional, ethical, and political dimensions of environmentalism converge.