Mekân kuramları bağlamında gösterişçi tüketim dinamikleri: Instagram kullanıcıları üzerine bir inceleme
Exhibitionist consumption dynamics in the context of spatial theories: A study on Instagram users
- Tez No: 942612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Dijitalleşmeyle birlikte tüketim ve mekân ilişkisi, estetik ve temsili boyutlarla yeniden şekillenmiştir. Bu dönüşüm, Lefebvre, Soja, Löw ve Veblen'in kuramsal yaklaşımlarıyla açıklanırken; dijital temsiller, habitus, heterotopya ve yok-yer gibi kavramlarla derinleştirilmektedir. Böylece dijital tüketim tercihleri, bireysel olduğu kadar sınıfsal ve kültürel stratejilere de dayanmaktadır. Bu çalışma, Instagram'daki mekân temsilleriyle gösterişçi tüketim pratiklerinin kesişimini ve bireylerin bu platform aracılığıyla mekân üzerinden kimlik, aidiyet ve statü inşa etme biçimlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Fiziksel ve dijital mekân dönüşümünün tüketim alışkanlıklarına etkisi ele alınmakta; gösterişçi tüketim, bireysel tercihlerden ziyade mekân kuramları ve dijital imaj bağlamında değerlendirilmektedir. Nitel yöntemin benimsendiği araştırmada, fenomenolojik desen kullanılmış; katılımcılar, Instagram kullanımı ve mekânsal deneyimlerine göre amaçlı örnekleme ile seçilmiştir. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmış ve MAXQDA yazılımı aracılığıyla tematik olarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, farklı sosyo-kültürel ve ekonomik arka planlara sahip bireylerin, imkânları doğrultusunda Instagram'daki mekân paylaşımlarıyla gösterişçi tüketime yöneldiklerini ortaya koymuştur. Katılımcıların tercihlerinin paylaşılabilirlik, görsellik ve beğeni potansiyeli gibi dijital stratejilere dayandığı; fiziksel mekânların ise dijital temsillerle yeniden anlam kazandığı görülmüştür. Bu da dijital tüketimin bireysel olduğu kadar toplumsal kodlarla şekillenen çok katmanlı bir süreç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With digitalisation, the relationship between consumption and space has been reshaped with aesthetic and representational dimensions. While this transformation is explained with the theoretical approaches of Lefebvre, Soja, Löw and Veblen; digital representations are deepened with concepts such as habitus, heterotopia and absent-place. Thus, digital consumption preferences are based on class and cultural strategies as well as individual ones. This study aims to analyse the intersection between representations of space on Instagram and ostentatious consumption practices, and the ways in which individuals construct identity, belonging and status through space through this platform. The impact of the transformation of physical and digital space on consumption habits is discussed; ostentatious consumption is evaluated in the context of spatial theories and digital image rather than individual preferences. In this qualitative research, phenomenological design was used and participants were selected through purposive sampling according to their Instagram usage and spatial experiences. Data were collected through semi-structured interviews and analysed thematically through MAXQDA software. The findings of the research revealed that individuals from different socio-cultural and economic backgrounds tend to engage in ostentatious consumption by sharing places on Instagram in line with their means. It was observed that the preferences of the participants were based on digital strategies such as shareability, visuality and liking potential, while physical spaces gained new meaning through digital representations. This shows that digital consumption is a multi-layered process shaped by social codes as well as individual.