Tek zincir katlamalı nanopartikül IPN ve yarı-ıpn sistemleri
Single chain folded nanoparticle IPN and semi-IPN systems
  1. Tez No: 942611
  2. Yazar: SELİN DAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET KARACA BALTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Polimerik zincirlerin çapraz bağlanma yöntemleriyle katlanarak oluşturduğu partiküller literatürde“Tek zincir polimerik nanopartikül (Single chain polymeric nanoparticle, (SCNP))”olarak adlandırılmaktadır. Polimerlerin zincir içi çapraz bağlanabilmeleri için, yüksek miktarda çözücü içerisinde çözünmesi ve bu sayede polimer moleküllerinin olabildiğince birbirlerinden uzaklaşarak zincirlerarası (intermoleküler) çapraz bağlanma ihtimalinin azaltılması gerekliliği bulunmaktadır. İç içe geçen polimer ağları (IPN'ler), yan yana sentezlenen iki veya daha fazla ağ polimerinin kombinasyonlarıdır. Bir iç içe geçen polimer ağı, ağ biçiminde iki veya daha fazla polimer içeren herhangi bir malzeme olarak tanımlanabilir. Tez çalışmasında ilk olarak SCNP-Yarı IPN sentezi gerçekleştirildi. Bunun için ilk olarak fotobaşlatıcı olan IRG-2959 ve klorometil stiren (CMS) kullanılarak daha önce literatürde olmayan yeni bir monomerik fotobaşlatıcı sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirildi. Sentezlenen monomerik fotobaşlatıcı stiren ve klorometil stirenin kullanılmasıyla serbest radikal polimerizasyonu mekanizması üzerinden kopolimer sentezi ve 1,4 bütandiol kullanılarak ultraseyreltik ortamda SCNP eldesi gerçekleştirildi. Küresel mimariye sahip olan SCNP yapısının etrafında IRG-2959 fotobaşlatıcısı bulunacağından derişik ortamda metil metakrilat (MMA) varlığında UV lambada aydınlatılmasıyla SCNP-Yarı IPN elde edildi. Tez çalışmasında ikinci olarak, iyi tanımlanmış tek zincirli polimer nanopartiküllerinin (SCNP) interpenetran polimer ağ (IPN) sistemleri ile entegre edilmesi için yeni bir tek basamaklı sentez yöntemi geliştirildi. Sentez süreci, poli(metilmetakrilat-ko-glisidilmetakrilat)'ın DODT ile molekül içi çapraz bağlanması ile SCNP'nin oluşumunu, ardından ise tek zincirli nanojel (SCNG) yapısının elde edilmesi için intermoleküler çapraz bağlanmayı kapsadı. Ayrıca, elde edilen tek zincirli polimer nanopartikül, üretan bağının oluşumu ve furfuril metakrilat (FMA) ile bismaleimid (BMI) arasındaki Diels-Alder klik reaksiyonu aracılığıyla iç içe geçen polimerik ağ yapısına eş zamanlı olarak entegre edildi. Sentez sonucunda SCNP-IPN sistemlerinin termal spesifikasyonları, şişme davranışları ve morfolojik özelikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
The particles formed by folding polymeric chains by crosslinking methods are called“Single chain polymeric nanoparticle (SCNP)”in the literature. In order for polymers to be able to cross-link within the chain, it is necessary to dissolve in a high amount of solvent and thus reduce the possibility of intermolecular cross-linking by moving the polymer molecules away from each other as much as possible. Interpenetrating polymer networks (IPNs) are combinations of two or more network polymers synthesized side by side. An interpenetrating polymer network can be defined as any material containing two or more polymers in the form of a network In the thesis study, SCNP-Semi IPN synthesis was carried out. For this, a new monomeric photoinitiator, which was not previously available in the literature, was synthesized and characterized using IRG-2959 and chloromethyl styrene (CMS) as photoinitiator. Using the synthesized monomeric photoinitiator styrene and chloromethyl styrene, copolymer synthesis was carried out via free radical polymerization mechanism and SCNP was obtained in ultradilute medium using 1,4 butanediol. Since the SCNP structure with spherical architecture will be surrounded by IRG-2959 photoinitiator, SCNP-Semi-IPN was obtained by UV lamp illumination in the presence of methyl methacrylate (MMA) in concentrated medium. Secondly, a new one-step synthesis method was developed for the integration of well-defined single chain polymer nanoparticles (SCNP) with IPN systems. The synthesis process involved the formation of SCNP by intramolecular crosslinking of poly(methylmethacrylate-co-glycidylmethacrylate) with DODT followed by intermolecular crosslinking to obtain a single-chain nanogel (SCNG) structure. Furthermore, the resulting single-chain polymer nanoparticle was simultaneously integrated into the interpenetrating polymeric network structure through the formation of the urethane bond and the Diels-Alder click reaction between furfuryl methacrylate (FMA) and bismaleimide (BMI). The thermal specifications, swelling behavior and morphological properties of the synthesized SCNP-IPN systems were investigated.