Anne kokusu sindirilmiş örtünün prematüre yenidoğanların stres düzeyi, ağlama süresi ve fizyolojik parametrelerine etkisi
The effect of maternally scent-digested blanket on the stress level, crying duration and physiological parameters of premature newborns
  1. Tez No: 942614
  2. Yazar: SHAHLA SHAFAATI LALEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL İNAL, PROF. DR. MOJGAN MIRGHAFOURVAND
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırma, anne kokusu sindirilmiş örtünün prematüre yenidoğanların stres düzeyi, ağlama süresi ve fizyolojik parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Veriler 1 Haziran 2023 – 20 Kasım 2024 tarihleri arasında, Iran, Tebriz'de iki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde YYBÜ'de yatan toplam 69 prematüre bebekten elde edildi. Bebekler anne kokusu sindirilmiş örtü ile örtülen (Grup 1) (n= 23), anne kokusu sindirilmemiş örtü ile örtülen (Grup 2) (n=23) ve kontrol grubu (n=23) olmak üzere randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Araştırma verilerinin toplanmasında; Yenidoğan ve Anne Tanıtıcı Bilgi Formu, Yenidoğan Stres Ölçeği (YSÖ), Yenidoğan Takip Formu kullanıldı. Kontrol grubu yenidoğanlara ünitenin rutin bakım prosedürü uygulanırken, deney gruplarındaki yenidoğanlara anne kokusu sindirilmiş örtü (Grup 1) ve anne kokusu sindirilmemiş örtü (Grup 2) sabah bir saat süre ile 3 gün boyunca örtüldü. Yenidoğanların işlem öncesi ve işlemden hemen sonraki stres düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmazken (p>0,05), Grup 1'deki yenidoğanların stres puan ortalamalarındaki azalmanın diğer gruplara göre anlamlı ölçüde daha fazla olduğu görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the effect of covered with maternal scent-digested blanket on the stress levels, crying duration, and physiological parameters of premature newborns. The data were collected between June 1, 2023, and November 20, 2024, from a total of 69 premature infants hospitalized in two Education and Research Hospitals in Tabriz, Iran. The infants were randomly divided into three groups: Group 1 (n=23) covered with maternal scent-digested blanket, Group 2 (n=23) covered with maternal scent-undigested blanket, and the Control group (n=23). Data were obtained using the Newborn and Maternal Introductory Information Form, the Newborn Stress Scale (NSS), and the Newborn Follow-Up Form. While the control group received routine care procedures of the unit, the newborns in the experimental groups were covered with maternal scent-digested blanket (Group 1) and maternal scent-undigested blanket (Group 2) for one hour each morning for three days. No significant difference was found between the average stress scores of newborns before and immediately after the procedure (p>0.05). However, it was observed that the reduction in the average stress scores of newborns in Group 1 was significantly greater compared to the other groups (p0.05). In each group, the average O2 saturation was above 90%, with the lowest saturation value found in the control group.