Betonarme kirişlerde, donatı tip ve yerleşimlerinin burulma davranışına etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of reinforcement types and placements on torsional behavior in reinforced concrete beams
- Tez No: 942616
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde betonarme sistemler, yapı sektöründe en yaygın kullanılan taşıyıcı sistemler arasında yer almakta olup, yapı güvenliği açısından bu sistemlerdeki temel elemanların davranışlarının ayrıntılı şekilde incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Kirişler, betonarme yapılarda yükleri döşemelerden kolonlara aktaran kritik taşıyıcı elemanlar olarak, eğilme, kesme ve burulma gibi çeşitli iç kuvvetlere maruz kalmaktadır. Özellikle burulma etkisi, çoğu zaman ikincil bir etki olarak değerlendirilmesine rağmen, düzensiz geometriye sahip yapılarda, kenar kirişlerde ve konsol elemanlarda belirleyici bir iç kuvvet olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, geçmiş depremler sonrası yapılan hasar analizleri, burulma etkisinin yapısal davranış üzerindeki kritik rolünü ve mevcut yapı stokunda donatı düzenlemelerine dair yetersizlikleri ortaya koymuştur. Bu çalışmada, 2000 yılı öncesinde yaygın olarak kullanılan nervürsüz (düz) donatıların, günümüzde tercih edilen nervürlü donatılara kıyasla betonarme kirişlerin burulma davranışı üzerindeki etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Farklı boyuna donatı oranları (2ɸ12 ve 3ɸ12) ile çeşitli etriye aralıkları (etriyesiz, 5 cm, 10 cm ve 20 cm) kullanılarak toplam 16 adet kiriş numunesi hazırlanmış ve özel olarak kurulan deney düzeneğinde burulma testine tabi tutulmuştur. Deneysel veriler, dönme kapasitesi, burulma momenti, enerji tüketimi ve rijitlik parametreleri açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, nervürsüz donatı kullanılan kirişlerin, nervürlü donatılı kirişlere kıyasla burulma dayanımı ve süneklik açısından belirgin zafiyetler içerdiğini ortaya koymuş; ayrıca boyuna donatı adeti ve etriye aralıklarının burulma davranışı üzerindeki etkileri de açık biçimde gösterilmiştir. Bu çalışma, mevcut yapı stokunun güvenlik açısından değerlendirilmesi ve yeni betonarme tasarımlarında etkin donatı düzenlemelerinin belirlenmesi açısından literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete systems are among the most widely used structural systems in the construction sector today, and a detailed investigation of the behavior of their fundamental components is of great importance in terms of structural safety. Beams, as critical load-bearing elements in reinforced concrete structures, transfer loads from slabs to columns and are subjected to various internal forces such as bending, shear, and torsion. Although the torsional effect is often considered a secondary action, it becomes a dominant internal force in structures with irregular geometries, edge beams, and cantilever elements. In this context, damage assessments conducted after past earthquakes have revealed the critical role of torsion in structural behavior and the inadequacies in reinforcement detailing within the existing building stock. In this study, the effect of non-ribbed reinforcement bars, which were commonly used before the year 2000, on the torsional behavior of reinforced concrete beams was experimentally investigated in comparison with ribbed bars currently preferred in practice. A total of 16 beam specimens were prepared using different longitudinal reinforcement ratios (2ɸ12 and 3ɸ12) and various stirrup spacings (none, 5 cm, 10 cm, and 20 cm), and were subjected to torsion tests using a specially designed experimental setup. The experimental data were evaluated in terms of rotational capacity, torsional moment, energy dissipation, and stiffness parameters. The results revealed that beams with non-ribbed reinforcement exhibited significant weaknesses in terms of torsional strength and ductility compared to those with ribbed reinforcement; moreover, the influence of longitudinal reinforcement amount and stirrup spacing on torsional behavior was clearly demonstrated. This study aims to contribute to the literature by supporting the evaluation of the existing building stock in terms of safety and by guiding the determination of effective reinforcement detailing in new reinforced concrete designs.