Frıtz Kreısler'in üç eseri üzerine bir inceleme
An analysis of three works by Fritz Kreisler
  1. Tez No: 942638
  2. Yazar: EMİR ACAR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. MELEK GÖKÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Hazırlanmış olan bu çalışma içerisinde Romantik Dönem'in sonlarında yaşamış ve keman repertuvarına katkıda bulunmuş olan Fritz Kreisler'in hayatından kesitlerle birlikte“Art of Kreisler”isimli keman eserlerini barındıran konser parçalarından oluşan kitabından üç adet eser seçilerek müzikal ve teknik açıdan inceleme yapılmıştır. Birinci bölümün içerisinde Fritz Kreisler'in yaşadığı yıllarda Avrupa'da keman tekniğine ve eğitime değinilmiştir. Eğitimsel yönde yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar keman tekniği çerçevesinde değerlendirilmiş ve gerekli noktalara değinilmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır. F. Kreisler'in eser repertuvarının bir kısmı da bölümün sonuna kronolojik sıra ile eklenmiştir. İkinci bölümde F. Kreisler'in hayatından kesitlere yer verilmesi, bu kesitlerde de eğitimcilik yönünün ön plana çıkarılması hedeflenmiştir. Keman virtüözü, pedagog ve besteci olan F. Kreisler'in çocukluğundan hayatının sonuna kadar olan yaşamında kemanın yerinin incelenmesi hem keman repertuvarına katkıları yönünden hem de onun tekniğine bir örnek teşkil edebileceği yönünde ışık tutabileceği düşünülmüştür. Son bölümde ise bestecinin eser repertuvarından seçilmiş olan üç adet eserin ayrı başlıklar altında önce müzikal, sonra da teknik açıdan incelemesi yapılmıştır. Bu üç eserin birbiri ile karşılaştırmaları da son bölüm içerisine eklenerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, three pieces were selected from the book of concert pieces called“Art of Kreisler”, which includes sections from the life of Fritz Kreisler, who lived in the late Romantic Period and contributed to the violin repertoire, and examined from a musical and technical perspective. In the first section, violin technique and education in Europe during the years when Fritz Kreisler lived were discussed. The results obtained from the educational research were evaluated within the framework of violin technique and it was concluded that it would be appropriate to touch on the necessary points. A part of F. Kreisler's repertoire was also added to the end of the section in chronological order. The second section aims to include sections from F. Keisler's life and to highlight his educational aspect in these sections. It is thought that examining the place of the violin in F. Kreisler's life, from childhood to the end of his life, who was a violin virtuoso, pedagogue and composer, can shed light on both his contributions to the violin repertoire and his technique. In the last section, three pieces selected from the composer's repertoire are examined under separate headings, first musically and then technically. The study is concluded by adding comparisons of these three pieces to the last section.