Öğretmen adaylarının öz düzenleme becerileri ile çalışma iradelerinin incelenmesi
The relationship between teacher candidates' self-regulation skills and their will to work
- Tez No: 942643
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE SUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının kullandıkları öz düzenleme becerileri ile çalışma iradeleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Diğer alt amaçlar ise öğretmen adaylarının kullandıkları öz düzenlemeli öğrenme stratejilerinin cinsiyet, okudukları bölüm ve sınıf düzeylerine göre değişimi ve aynı şekilde çalışma iradelerinin cinsiyet, okudukları bölüm ve sınıf düzeylerine göre değişimini incelemektir. Araştırma 2024-2025 eğitim öğretim yılının güz döneminde Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesinin Temel Eğitim Bölümünde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliğinde öğrenim gören 408 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler toplanırken Çalışma İradesi Ölçeği Öğrenci Formu ve Öz Düzenleyici Öğrenme Stratejileri Ölçeği olmak üzere iki ölçek uygulaması yapılmıştır. Veriler üzerinde, öğrencilerin farklı demografik özellikleri ile öz düzenleme ve çalışma iradeleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için Bağımsız Gruplar T Testi, birden fazla gruba sahip olan demografik özelliklerin ölçülmesi için Tek Yönlü Anova Testi, tespit edilen farklılıkların yönünün tespit edilmesi için Scheffe Testi, öz düzenleme becerileri, çalışma iradeleri arasındaki ilişki ve ilişki yönünün tespit edilmesi için Pearson Korelasyon Testi uygulanmıştır. Öğretmen adaylarının öz düzenlemeli öğrenme stratejileri kullanımını cinsiyet değişkenine bağlı t-Testi sonuçlarına göre kadın öğretmen adaylarının lehine anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir. Kadın öğretmen adayların erkek öğretmen adaylarına göre öz düzenleme stratejilerini daha fazla kullandıkları söylenebilir. Bölüm değişkenine göre Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören öğrencilerin, Sınıf Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören öğrencilere göre öz düzenleme öğrenme stratejilerini daha fazla kullandıkları söylenebilir. Sınıf düzeyleri arasındaki farklılığı ortaya koymak için yapılan varyans testi sonuçlarına göre sınıf düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Öğretmen adaylarının çalışma iradeleri ölçeğine göre ise sadece sınıf düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğretmen adaylarının kullandıkları öz düzenlemeli öğrenme stratejileri ve çalışma iradeleri arasında zayıf düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the self-regulation skills used by prospective teachers and their study will. Other sub-objectives are to examine the change in the self-regulated learning strategies used by prospective teachers according to their gender, department and grade level, and also to examine the change in their study will according to their gender, department and grade level. The study was conducted in the fall semester of the 2024-2025 academic year at the Department of Basic Education of the Buca Faculty of Education at Dokuz Eylül University. The sample of the study consists of 408 university students studying in Classroom Teaching and Preschool Teaching. Two scales were applied while collecting the data: the Study Will Scale Student Form and the Self-Regulated Learning Strategies Scale. In order to determine the relationship between different demographic characteristics of students and self-regulation and study willpower, Independent Groups T Test, One-Way Anova Test were applied to measure demographic characteristics with more than one group, Scheffe Test was applied to determine the direction of the detected differences, and Pearson Correlation Test was applied to determine the relationship and direction of the relationship between self-regulation skills and study willpower. According to the t-Test results of the use of self-regulated learning strategies by teacher candidates based on the gender variable, a significant difference was observed in favor of female teacher candidates. It can be said that female teacher candidates use self-regulation strategies more than male teacher candidates. According to the department variable, it can be said that students studying in the Preschool Teaching Department use self-regulated learning strategies more than students studying in the Classroom Teaching Department. According to the variance test results conducted to reveal the difference between class levels, no significant difference was found between class levels. According to the scale of teacher candidates' study willpower, a significant difference was found only between class levels. A weak positive and significant relationship was found between the self-regulated learning strategies used by teacher candidates and their study willpower.