Lise öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlığının incelenmesi (İzmir ili örneği)
Study of curriculum literacy of high school teachers (İzmir example)
- Tez No: 942644
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE SUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Eğitim, tarihsel süreçte toplumsal ilerleme ve dönüşümde kritik bir rol oynamıştır ve bu bağlamda öğretmenlerin program okuryazarlığı, eğitim kalitesinin artırılması açısından önemli bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırma, İzmir ilinde resmi liselerde görev yapan öğretmenlerin program okuryazarlığı düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Eğitim bilimleri alanında yeni bir kavram olan program okuryazarlığı, öğretmenlerin eğitim programlarını anlama, uygulama, değer verme ve sorgulama becerilerini içermektedir. Araştırmanın problemini İzmir ilinde görev yapan lise öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlığı algı düzeylerinin bazı değişkenler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gösterip göstermediğidir. Bunun yanında alt problemler olarak öğretmenlerin program okuryazarlığı düzeyleri, cinsiyet, yaş, branş, görev yapılan okul türü, meslekteki hizmet yılı, mezun olunan lise türü, yükseköğrenim programı türü, lisansüstü eğitim durumu, program geliştirme dersi alma durumu ve hizmet içi eğitim alma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermekte midir? Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İzmir ilindeki resmi liselerde görev yapan 1107 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tarama modeli kullanılarak yapılan araştırmada, öğretmenlerin program okuryazarlığı algı düzeyleri ve çeşitli değişkenlere göre farklılıkları incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak Keskin ve Korkmaz (2021) tarafından geliştirilen“Öğretim Programı Okuryazarlığı Algı Ölçeği (ÖPOAÖ)”kullanılmıştır. Veriler, yüz yüze ve çevrimiçi anketler aracılığıyla toplanmış ve IBM SPSS Statistic 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin program okuryazarlığı algılarının genel olarak tüm alt boyutlarda program okuryazarlık algı düzeylerinin yüksek olduğunu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan araştırma neticesinde yaşın ve kıdemin program okuryazarlık algısı üzerinde bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Kadın öğretmenlerin, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Almanca, Felsefe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin, Proje okulları ile Anadolu Liselerinde görev yapan öğretmenlerin, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Lisesi ve Süper Liselerden mezun olan öğretmenlerin, eğitim fakültelerinden mezun olan öğretmenlerin, doktora mezunu öğretmenlerin, lisans eğitiminde program geliştirme dersi alan öğretmenlerin ve program geliştirmeye yönelik hizmet içi eğitim almış öğretmenlerin program okuryazarlık algılarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education has historically played a critical role in social progress and transformation, and in this context, teachers' curriculum literacy is considered an important factor in enhancing the quality of education. This study aims to examine the curriculum literacy levels of teachers working in public high schools in İzmir in relation to various variables. Curriculum literacy, a relatively new concept in the field of educational sciences, encompasses teachers' abilities to comprehend, implement, evaluate, and critically question educational curricula. The main research problem of this study is whether the perceived curriculum literacy levels of high school teachers working in İzmir differ significantly according to certain variables. In addition, sub-problems of the study include whether teachers' curriculum literacy levels differ significantly based on gender, age, branch, type of school, years of professional experience, type of high school graduated, type of higher education program, postgraduate education status, having taken a curriculum development course during undergraduate education, and having received in-service training on curriculum development. The research was conducted during the 2023–2024 academic year with the participation of 1,107 teachers working in public high schools in İzmir. The study employed a survey model to investigate teachers' curriculum literacy perceptions and their differences according to various variables. As a data collection tool, the“Curriculum Literacy Perception Scale (CLPS)”developed by Keskin and Korkmaz (2021) was used. Data were collected through both face-to-face and online surveys and analyzed using the IBM SPSS Statistics 26 software package. The findings of the study revealed that teachers generally have high levels of curriculum literacy perceptions across all sub-dimensions. It was determined that neither age nor professional seniority had a significant effect on teachers' curriculum literacy perceptions. However, it was found that female teachers, teachers of Religious Culture and Moral Knowledge, German, Philosophy, and Turkish Language and Literature, those working in project schools and Anatolian high schools, teachers who graduated from Science High Schools, Social Sciences High Schools, Anatolian High Schools, and Super High Schools, those with degrees from faculties of education, doctoral graduates, teachers who had taken a curriculum development course during undergraduate education, and those who had received in-service training on curriculum development had significantly higher curriculum literacy perceptions.