Siber güvenlikte öne çıkan ülkelerin politikalarının incelenmesi ve türkiye'nin siber güvenlik stratejileri
An analysis of the policies of leading countries in cybersecurity and Turkiye's cybersecurity strategies
- Tez No: 942688
- Danışmanlar: PROF. DR. HUMAR KAHRAMANLI ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
SİBER GÜVENLİKTE ÖNE ÇIKAN ÜLKELERİN POLİTİKALARININ İNCELENMESİ VE TÜRKİYE'NİN SİBER GÜVENLİK STRATEJİLERİ başlıklı bu çalışma, dünya genelindeki önde gelen ülkelerin siber güvenlik politikalarını inceleyerek Türkiye'nin mevcut stratejileri ile karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Günümüzde siber tehditlerin artması ve dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte, ülkeler siber güvenliği ulusal güvenliklerinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul etmektedir. Bu bağlamda, ABD, Çin, Rusya, İsrail ve bazı Avrupa Birliği ülkeleri gibi küresel güçlerin geliştirdiği siber güvenlik politikaları önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmanın amacı, bu ülkelerin siber güvenlik stratejilerinin başarılı yönlerini belirleyip Türkiye'nin stratejileriyle kıyaslamak ve siber güvenlik alanındaki iyileştirme önerilerini ortaya koymaktır. Çalışma, bu politikaların etkilerini, Türkiye'nin siber güvenlik politikalarına nasıl entegre edilebileceğini ve Türkiye'nin ulusal stratejilerinin güçlendirilmesi için gerekli adımları tartışmaktadır. Türkiye'nin yıllar içerisinde uygulamaya koyduğu Ulusal Siber Güvenlik Stratejileri ve Eylem Planları bu bağlamda önemli bir inceleme konusudur. Sonuç olarak, Türkiye'nin küresel siber güvenlik ekosistemine uyum sağlaması ve ulusal güvenliğini korumak adına atması gereken stratejik adımlar vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“AN ANALYSIS OF THE POLICIES OF LEADING COUNTRIES IN CYBERSECURITY AND TURKIYE'S CYBERSECURITY STRATEGIES”, aims to analyze the cybersecurity policies of prominent countries worldwide and compare them with Turkey's current strategies. With the increase of cyber threats and the acceleration of digitalization, countries increasingly consider cybersecurity an integral part of their national security. In this context, global powers such as the United States, China, Russia, Israel, and the European Union play a significant role in developing cybersecurity policies. The objective of this study is to identify the successful aspects of these countries' cybersecurity strategies, compare them with Turkey's strategies, and propose recommendations for improvements in the field of cybersecurity. The study discusses the impact of these policies, how they can be integrated into Turkey's cybersecurity policies, and the necessary steps to strengthen Turkey's national strategies. Turkey's National Cybersecurity Strategies and Action Plans, implemented over the years, are a significant point of examination in this context. As a result, the strategic steps Turkey needs to take in order to align with the global cybersecurity ecosystem and protect its national security are emphasized.