Çatı tipi güneş enerji santralinin üretim ve simülasyon verilerinin karşılaştırılması: Antalya ili örneği
Comparison of production and simulation data of a rooftop solar power plant: A case study of Antalya province
- Tez No: 942710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fosil yakıtlar, özellikle kömür, petrol ve doğalgaz, uzun yıllardır dünya enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Ancak bu kaynaklar, sınırlıdır ve çevresel sorunlara neden olan emisyonlarla ilişkilidir. Bu nedenle, sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelme ihtiyacı gün geçtikçe daha da acil hale gelmektedir. Günümüzde, birçok ülke, enerji portföylerini çeşitlendirmek ve karbon ayak izlerini azaltmak amacıyla yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaktadır. Bunlardan biri ise güneş enerjisidir. Güneş, diğer enerji kaynaklarına göre daha temiz ve daha az maliyetlidir. Ancak verimlilik anlamında geliştirmeler devam etmektedir. Bu tezde ise verimliliği arttırmak adına bir çalışma yapılması planlanmıştır. Bu çalışmada Antalya ilinde şebekeye bağlı bir çatı güneş enerji santralinin simülasyon programında tasarımı yapılıp, 1 yıllık gerçek üretim değerleri ve simülasyon verileri PV*SOL ve PVsyst programları ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Gerçekleşen ve simülasyon çalışmaları sonucu elde edilen santral sistem performans oranları karşılaştırıldığında gerçek değerlere en yakın sonuçlar %4,95 hata payıyla PVsyst simülasyon programında Meteonorm veri tabanı kullanılarak yapılan simülasyon sonucunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels, especially coal, oil, and natural gas, have been meeting a large portion of global energy needs for many years. However, these resources are finite and are associated with emissions that cause environmental issues. Therefore, the need to transition to sustainable energy sources has become increasingly urgent. Today, many countries are investing in renewable energy to diversify their energy portfolios and reduce their carbon footprints. One such source is solar energy. Compared to other energy sources, solar power is cleaner and less costly. However, improvements in efficiency are still ongoing. This thesis aims to conduct a study to increase efficiency. In this study, the design of a grid-connected rooftop solar power plant in Antalya province was simulated using software, and the actual production values over one year were compared with the simulation results from the PV*SOL and PVsyst programs. When comparing the actual and simulation-based system performance ratios, the closest results to the actual values were obtained with a 4.95% error margin from the simulation using the Meteonorm database in the Pvsyst program.