Galaktozamin ile oluşturulan hepatotoksisitede U vitamininin böbrek dokusu üzerinde koruyucu etkisi
Protective effects of vitamin U on kidney tissue in hepatotoxicity caused by galactosamine
- Tez No: 942709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET BURCU TÜRKYILMAZ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Galaktozamin (GalN) viral hepatit benzeri karaciğer hastalık modellerinin oluşturulmasında kullanılır. Bu aktif madde, serbest radikaller ve oksidatif moleküller oluşturmak yoluyla karaciğer hasarı oluşturmaktadır. Böbrek, GalN maruziyetinden dolayı en çok etkilenen organlardan biridir. U Vitamini (U vit.) etkinliği kanıtlanmış bir antioksidan moleküldür ve serbest radikaller ile birçok toksik molekülü etkisiz hale getirmektedir. Bu çalışmada GalN tarafından oluşturulan böbrek hasarı üzerinde U vit.'nin koruyucu etkisi araştırılması hedeflenmiştir. Sprague-Dawley sıçanlar rastgele dört gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu (3 gün boyunca fizyolojik su verilen grup), U vit. grubu (3 gün boyunca oral olarak 50 mg/kg dozunda U vit. verilen grup), GalN grubu (intraperitoneal yolla 500 mg/kg dozunda GalN enjekte edilen grup), GalN+U vit. grup (aynı doz ve süreler ile madde verilen grup). U vit., hayvanlara GalN uygulanmasından bir saat önce verildi. GalN enjeksiyonundan 6 saat sonra, tüm deney hayvanları anestezi verilerek sakrifiye edildi. Böbrek örnekleri alındı ve soğuk fizyolojik suda homojenize edildi. Homojenizatlar santrifüj edildi. Süpernatantlar toplandı ve çeşitli biyokimyasal parametreler çalışıldı. GalN grubuna ait böbrek indirgenmiş glutatyon seviyeleri ile karbonik anhidraz, paraoksonaz ve sodyum potasyum ATPaz aktiviteleri kontrol grubuna göre azalırken, serum üre, ürik asit, kreatinin ile böbrek lipit peroksidasyon ve ileri okside protein ürünleri seviyeleri, antioksidan enzim, miyeloperoksidaz, ksantin oksidaz, adenozin dezaminaz, ve laktat dehidrojenaz aktiviteleri arttı. GalN grubuna U vit. uygulanması ile bu parametreler tersine çevrildi. Bu sonuçlara göre, U vit.'nin böbrek dokusunu GalN ile oluşturulan toksisiteye karşı koruduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Galactosamine (GalN) is used for the construction of hepatic disease models like viral hepatitis. This active ingredient forms hepatic injury via generating free radicals and oxidative molecules. The kidney is one of the most affected organs due to GalN exposure. Vitamin U (Vit. U) is a well-proven antioxidant molecule and scavenges free radicals and many toxic molecules. In this study, we intended to investigate the protection by Vit. U on GalN induced kidney injury. The Sprague-Dawley rats were randomly split into four groups. Control group (given physiological saline, for 3 days), Vit. U group (given 50 mg/kg, orally, 3 days), GalN group (injected 500 mg/kg, a single dose, intraperitoneally), GalN+Vit. U group (given the substances at the same dose and time). Vit. U was given to rats one hour before GalN administration. After 6 hours of GalN injection, all rats were sacrificed by anesthesia. The kidney samples were taken and homogenized in cold physiological saline. The homogenates were centrifuged. The supernatants were collected and biochemical experiments were performed. The kidney reduced glutathione levels, carbonic anhydrase, paraoxonase and sodium potassium ATPase activities were decreased while serum urea, uric acid and creatinine levels, kidney lipid peroxidation and advanced oxidized protein products levels, antioxidant enzyme, myeloperoxidase, xanthine oxidase, adenosine deaminase, lactate dehydrogenase activities were increased in GalN group as compared to control group. Administration of Vit. U to GalN group reversed these parameters. According to these results, we can conclude that Vit. U protected kidney tissue against GalN induced toxicity.