Göz tutulumu olan ve olmayan tiroid hastalarında oküler yüzey değişiklikleri ve göz kırpma özellikleri
Ocular surface parameters and blink rate in thyroid patients with andwithout eye involvement
  1. Tez No: 942711
  2. Yazar: DERYA ÇEPNİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TAŞKIRAN ÇÖMEZ, DR. ASLI KIRMACI KABAKCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Otoimmün tiroid hastalarında göz tutulumu gelişmeden önceki dönemde oküler yüzey özelliklerinin nasıl etkilendiğini değerlendirmek ve göz kırpma fonksiyonları ile oküler yüzey parametreleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 15 Eylül 2024 ve 15 Mart 2025 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Göz bölümü Oküloplasti biriminde takibi yapılan Tiroid Orbitopati (TO) hastaları ile Endokrin bölümünde takibi yapılan otoimmün tiroid hastaları (Hashimato ve Graves) arasında çalışmanın kriterlerine uyacak şekilde göz tutulumu olan 40 hastanın 80 gözü ve göz tutulumu olmayan 40 hastanın 80 gözü dahil edildi. Kontrol grubu olarak ise sağlıklı erişkinlerden oluşan 40 kişinin 80 gözü dahil edildi. Bu hastalarda OSDI, schirmer I testi, Oxford Skorlaması, NIBUT, meibografi ve göz kırpma fonksiyonlarını değerlendirmek için video çekimi yapıldı. Tüm bu parametreler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Tüm gruplar yaş ve cinsiyet açısından benzerdi. Gruplar arasında görme keskinliği, GİB, schirmer testi ölçümleri açısından farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate how ocular surface characteristics are affected in the early stages of autoimmune thyroid disease before the development of ocular involvement, and to investigate the relationship between blinking functions and ocular surface parameters. Materials and Methods: This study included 80 eyes from 40 thyroid disease patients with ocular involvement, and 80 eyes from 40 thyroid disease patients without ocular involvement; all of whom were followed between September 15, 2024 - March 15, 2025 at the Oculoplastics Unit of the Ophthalmology Department and the Endocrinology Department of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital. Patients diagnosed with autoimmune thyroid diseases (Hashimoto's thyroiditis and Graves' disease) were enrolled according to the study criteria. Additionally, 80 eyes from 40 healthy adults were included as the control group. Ocular Surface Disease Index (OSDI), Schirmer I test, Oxford grading, Non-Invasive Tear Break-Up Time (NIBUT), meibography, and blinking functions were assessed through video recordings. All parameters were compared among the groups. Results: All groups were comparable in terms of age and gender. No significant differences were observed among the groups regarding visual acuity, intraocular pressure (IOP), or Schirmer test measurements.