Aile hekimlerinin dijital bağımlılık ve duygusal okuryazarlık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of family physicians digital addiction and emotional literacy levels
- Tez No: 942737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Aile Hekimlerinin Dijital Bağımlılık ve Duygusal Okuryazarlık Düzeylerinin Değerlendirilmesi Amaç: Aile sağlığı merkezlerinde çalışan Aile Hekimleri tüm mesailerini bilgisayar karşısında ve internet üzerinde geçirmekte olup dijital bağımlılık açısından yüksek risk altındadır. Bu risk nedeniyle zamanla insan ilişkilerinde ve iletişimde olumsuz durumlar meydana gelmektedir. Bu çalışmanın amacı dijital bağımlılık düzeyleri ile duygusal okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Aralık 2024- Mart 2025 tarihleri arasında, Konya ili ve ilçelerinde görev yapan 254 Aile Hekimi bireyle tanımlayıcı ve kesitsel çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Anketler 9 sorudan oluşan sosyodemografik anket formu, katılımcıların dijital bağımlılık düzeyini ölçen 19 soruluk Dijital Bağımlılık Ölçeği (DBÖ) ve duygusal okuryazarlık durumlarını ölçen 31 soruluk Duygusal Okuryazarlık Becerisi Ölçeği (DOBÖ) içermektedir. Anket toplam 59 sorudan oluşmaktadır. Anketler çevrimiçi anket yöntemiyle (Google Forms) doldurulmuştur. Araştırmadan elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışma 25-69 yaş arası toplam 254 kişiyle tamamlandı. Katılımcıların yaş ortancası 45 (37-52) yıl bulundu. Cinsiyete göre %32,3'ü (n=82) kadın, %67,7'si (n=172) erkekti.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Family Physicians Digital Addiction and Emotional Literacy Levels Objective: Family physicians working in family health centers spend most of their working hours in front of computers and on the internet, placing them at high risk for digital addiction. This risk can lead to negative outcomes in interpersonal relationships and communication over time. The aim of this study is to evaluate the relationship between the levels of digital addiction and emotional literacy. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted between December 2024 and March 2025, involving 254 family physicians working in Konya Province and its districts. The survey consisted of a 9-item sociodemographic questionnaire, a 19-item Digital Addiction Scale (DAS) to measure the participants' digital addiction levels, and a 31-item Emotional Literacy Skills Scale (ELSS) to assess their emotional literacy. In total, the survey included 59 questions. The surveys were completed using an online survey method (Google Forms). Data obtained from the study were analyzed using SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences). Results: The study was completed with 254 participants aged between 25 and 69 years, with a median age of 45 (range: 37-52). Of the participants, 32.3% (n=82) were female, and 67.7% (n=172) were male.