Farklı azot dozları ve biçim zamanlarının yulafın ot verimi ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of different nitrogen doses and harvesting times on the forage yield and quality of oat
  1. Tez No: 942779
  2. Yazar: HASAN ALTINKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, farklı azot dozları ve biçim zamanlarının yulaf (Avena sativa L.) bitkisinin ot verimi ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2024 yılında Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Denemede yulafın Seydişehir çeşidi kullanılmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Azot dozları (0, 5, 10, 15 ve 20 kg/da) ana parsellere, biçim zamanları (başaklanma, çiçeklenme ve süt olum) ise alt parsellere yerleştirilmiştir. Çalışmada bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, NDF, ADF, toplam sindirilebilir besin maddesi oranı (TSBM) ve nispi yem değeri (NYD) belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, yulafta bitki boyu değerleri 65.44-81.97 cm, yeşil ot verimi 1551.7-2351.0 kg/da, kuru ot verimi 498.2-868.2 kg/da, ham protein oranı %6.90-9.43, ham protein verimi 41.20-74.04 kg/da, NDF %59.08-64.95, ADF %37.81-48.58, TSBM %38.64-52.54 ve NYD 73.11-93.70 arasında değişmiştir. Azot dozları arttıkça bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi ve TSBM artmış, ADF oranı azalmıştır. Biçim zamanları ilerledikçe bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein verimi, NDFve ADF oranları artmış, ham protein oranı, TSBM ve NYD azalmıştır. Sonuçlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, verim bakımından 20 kg/da azot uygulaması ve süt olum döneminde hasat edilmesi en yüksek değerleri verirken, kalite bakımından 15-20 kg/da azot uygulaması ve başaklanma ve çiçeklenme dönemlerinde en yüksek değerler elde edilmiştir. Yüksek verim ve kalite için dekara en az 15 kg azot uygulanmasının ve biçimin çiçeklenme döneminde yapılmasının daha iyi sonuç verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different nitrogen doses and harvesting times on the forage yield and quality of oat (Avena sativa L.) at the Isparta University of Applied Sciences, Education, Faculty of Agriculture, Research, and Application Farm during 2024. The Seydişehir variety was used in the study. For nitrogen five different doses i.e. (0, 5, 10, 15 and 20 kg N da-1) while the harvesting times viz. (Heading, flowering and milk formation) were studied. The experiment was conducted with fifteen treaments in a split-plot design with three replications, within randomized complete block design. The experiment block area were 20 m2. To examine forage yield and quality in the study different agronomic parameters of oat i.e. (Plant height cm, green herbage yield kg/da, hay yield kg/da, crude protein %, crude protein yield kg/da, NDF ratio %, ADF ratio %, TSBM ratio % and NBD ratio % were recorded. According to the results, oat plant height 65.44-81.97 cm, green herbage yield 1557.7-2351.0 kg/da, hay yield 498.2-868.2 kg/da, crude protein ratio 6.90-9.43%, crude protein yield 41.20-74.04 kg/da, NDF ratio 59.08-64.95%, ADF ratio 37.81-48.58%, TSBM ratio 38.64-52.54% and NBD ratio 73.11-93.70% were noted. Increasing nitrogen doses plant height, green herbage yield, hay yield, crude protein ratio, crude protein yield and TSBM ratios increased while ADF ratio decreased. As the harvesting time passed plant height, green herbage yield, hay yield, crude protein yield, NDF and ADF ratios increased, while crude protein ratio, TSBM and NYD ratios decreased. Evaluatıng all the results obtained from the study, it was observed that applying nitrogen 20 kg/da and harvesting at milk formation stage gives the best results for higher fodder yield of oat while according to fodder quality of oat crop nitrogen application 15-20 kg/da and harvesting at heading and flowering stages gave better results. For higher yield and quality, nitrogen application 15 kg/da and harvesting at flowering stage is recommended. It is seen that for high yield and quality, it is better to apply at least 15 kg/da nitrogen application and harvesting at flowering stage.