Kyoto protokolü'nün karbon emisyonu azaltımındaki başarısı
The success of the kyoto protocol in reducing carbon emissions
  1. Tez No: 942781
  2. Yazar: ŞAİLE TUBA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL FUAT TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
İklim değişikliği son birkaç on yıldır küresel çapta bilim insanlarının ve kamuoyunun tartışmalarının merkezine oturmuştur. Sadece mevcut ekolojik ve ekonomik sistemler üzerindeki giderek artan olumsuz etkileri nedeniyle değil, aynı zamanda bu etkilerin doğurduğu belirsizlikler nedeniyle de bu sorun ilgi odağı haline gelmiştir. Sera etkili gazların günümüzdeki emisyonları 40 yıl öncesine göre % 70 artış göstermişken buna bağlı olarak hava kirliliği seviyesi katlanarak artmıştır. Hava kirliliğinin sınır ötesi doğası göz önüne alındığında, böyle bir küresel sorunu çözebilmek için küresel kolektif eylemlere ihtiyaç vardır. Bu nedenle, 1970'lerin sonlarından bu yana, imzalanan uluslararası antlaşmaların ve hava kirliliğini azaltmaya çalışan politikaların sayısının katlanarak artması şaşırtıcı görülmemektedir. En önemli antlaşmalardan biri, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin (UNFCCC) akabinde imzalanan Kyoto Protokolü'dür. Kyoto Protokolü, iklim değişikliği ile başa çıkmak için uluslararası ancak tek taraflı çevresel düzenlemelerden biri olarak kabul edilmektedir. Ancak endüstriyel ekonomilerdeki emisyonları azaltmayı hedefleyen protokolün,“üretimin yer değiştirmesi”gibi potansiyel yan etkileri her zaman tartışmalı olmuştur. Bu tez çalışmasında iklim değişikliğini ele alan en iddialı antlaşmalardan biri olan Kyoto Protokolü'nün etkinliği sorgulayıcı bir bakış açısı ile belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak protokolün onaylanmasının emisyonları azaltmada kısmen de olsa başarılı olduğu ve fakat beklenen başarı düzeyini yakalamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Climate change has been at the center of global scientific and public debates for the past few decades. This issue has become a focus of attention not only because of its increasingly negative impacts on existing ecological and economic systems, but also because of the uncertainties that these impacts create. While greenhouse gas emissions have increased by 70% compared to 40 years ago, air pollution levels have increased exponentially. Given the transboundary nature of air pollution, global collective action is needed to solve such a global problem. Therefore, it is not surprising that the number of international agreements and policies aimed at reducing air pollution has increased exponentially since the late 1970s. One of the most important agreements is the Kyoto Protocol, which was signed following the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC). The Kyoto Protocol is considered one of the international but unilateral environmental regulations to combat climate change. However, the potential side effects of the protocol, which aims to reduce emissions in industrial economies, have always been controversial on the base of“displacement of production”. In this thesis, the effectiveness of the Kyoto Protocol, one of the most ambitious agreements addressing climate change, was tried to be determined from a questioning perspective. As a result, it was seen that the ratification of the protocol was partially successful in reducing emissions, but did not achieve the expected level of success.