Adli Tıp Kurumu morg İhtisas Dairesi Kemik ve Diş İnceleme Şubesinde incelenen vakaların adli tıbbi değerlendirilmesi
Forensic medical evaluation of cases examined in the Institute of ForensicMedicine Morgue Department Bone and Tooth Examination Unit
  1. Tez No: 942797
  2. Yazar: BURAK BODUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TURAN, DR. BAHA BERK ARPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adalet Bakanlığı
  10. Enstitü: Adli Tıp Kurumu
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Adli antropoloji, fiziksel antropolojinin hukuk ve suç konularına uygulanması olarak tanımlanır ve bu alanda kemiklerin, doğal veya travmatik etkilerin incelenmesi önemlidir. Bu çalışmada 2018-2022 yılları arasında Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi Kemik ve Diş İnceleme Şubesine incelenmesi ve rapor tanzim edilmesi için gönderilen kemiklerin ve streomikroskopik inceleme için otopsilerden alınan örnekler retrospektif olarak incelenmiş, incelemeye isteyen makam, makam tarafından istenen inceleme, gönderilen makam ve olay yeri inceleme bulgular, laboratuvar incelemesinde yapılan uygulamalar ve tespit edilen bulgular ve vakalardan alınan biyolojik ve toksikolojik örnekler yıllara göre sayı ve oran olarak tanımlanmıştır. Bu yıllar arasında Kemik ve Diş İnceleme Şubesine gönderilen, 646 kemik ve diş inceleme raporu, 473'ü maserasyon sonrası stereomikroskobik inceleme olmak üzere 1119 vaka incelenmiştir. Vakaların en çok savcılıklar tarafından gönderildiği (%95,33), makamlar tarafından en çok DNA analizi (n=334) ve ölüm sebebi tespiti (n=308) yapılması istendiği, vakaların en çok Doğu Anadolu (%22,82) ve Marmara bölgesinden (%20,03) geldiği, vakaların en çok kırsal alanlarda (%55,82) ve toprak yüzeyinde buluntu olarak elde edildiği (%48,1), vakaların muhafaza edilmesi ve postası için ilk incelemede en çok delil poşeti (n=193) ve delil zarfı kullanıldığı (n=163), vakaların %15,78'inde radyolojik incelemede metalik imaj bulunduğu görülmüştür. Vakaların %87,60'ının insan, %12,39'unun hayvan, %0,01'inin kemik dışı materyal olduğu, kemiklerin %8,49'una maserasyon uygulandığı, 8 vakada streomikroskobi ve 22 vakada rekonstrüksiyon uygulaması yapıldığı, tek bir cenaze gönderilen vakaların %74,53 olduğu, toplu gönderilen cenazelerde ilk incelemede ayrıştırılma oranının %15,91 olduğu görülmüştür. Toksikolojik olarak en çok toprak, doku ve vertebra örnekleri alındığı, 60 vakada toksikolojik sonucunda ksenobiyotikler bulunduğu, DNA incelemesi için en çok diş ve femur örnekleri alındığı vakaların %72,30'unda DNA pozitifliği tespit edildiği, vakaların %48,03'unun erkek, %21,52'sinin kadın cinsiyetli olduğu, en sık yaş grubunun erişkinlerin (%44,43) oluşturduğu, kimliklendirme oranının %10,82 olduğu, vakaların %30,21'inin ölümünün üzerinden 30 yıl ve daha az bir süre geçtiği, en çok kafatası bölgesinde (n=133) perimortem travma saptandığı, 99 vakada ölüm sebebi tespit edildiği, ölüm sebebi tespit edilen vakalar içerisinde en sık görülen mekanizma ve yaralanmanın ateşli silah yaralanmasına bağlı kafa içi değişiklikler olduğu bulunmuştur. Maserasyon sonrası stereomikroskopik incelemede hyoid kemiklerin %25,78'i, tiroid kartilajların %40,67'si, krikoid kartilajların %10,75'inde kırıklar bulunmuştur. Adli osteolojik uygulamalarda olay yeri incelemesinin detaylı yapılması ve gerekli delillerin toplanması, laboratuvar incelemesinin yeni teknolojiler ışığında geliştirilmesi ile kemikte ölüm sebebi tespiti ve cenazelerin kimliklendirilme sayısında artış sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Forensic anthropology is defined as the application of physical anthropology to legal and criminal matters, and the examination of bones for natural or traumatic effects is important in this field. In this study, bones sent to the Bone and Tooth Examination Department of the Institute of Forensic Medicine for examination and report preparation between 2018-2022, as well as samples taken from autopsies for stereomicroscopic examination, were retrospectively examined. The number and proportion of biological and toxicological samples taken from cases, examination requests, examinations requested by authorities, authorities sending the examination, findings of crime scene examination, applications made in laboratory examinations, and detected findings were described by year. Between these years, a total of 1119 cases were examined, including 646 bone and tooth examination reports, of which 473 were stereomicroscopic examinations after maceration. It was observed that cases were mostly sent by prosecutors (95.33%), DNA analysis (n=334) and determination of cause of death (n=308) were mostly requested by authorities, that cases mostly came from the Eastern Anatolia (22.82%) and Marmara regions (20.03%) and mostly obtained from rural areas (55.82%) and found on ground level (48.1%), plastic bags (n=193) and paper envelopes (n=163) were mostly used for preservation and mailing of cases in the initial examination, metallic images were found in 15.78% of cases in radiological examination. It was observed that 87.60% of the case subjects were humans whereas 12.39% were animals, and 0.01% were non-bone materials. 8.49% of the bones were macerated, 8 cases were stereomicroscopically analyzed while 22 cases were reconstructed. Cases consisting of a single corpse accounted for 74.53% of the cases, and the sortation rate in mass-corpse cases was 15.91% in the initial examination. For toxicological analysis soil, tissue, and vertebra samples were used, in these examinations 60 cases were reported to contain xenobiotics, for DNA analysis, mostly tooth and femur samples were used, and DNA positivity was detected in 72.30% of these cases. 48.03% of the cases were reported to be male while 21.52% were female, adults (44.43%) constituted the most common age group, the positive identification rate was 10.82%, and 30.21% of the cases were discovered in 30 years or less after their death. Perimortem trauma was most commonly detected in the cranium (n=133), and in 99 cases where the cause of death was determined, the cause of death was found to be firearm-related intracranial changes. In stereomicroscopic examination after maceration, in 25.78% of hyoid bones, 40.67% of thyroid cartilages, and 10.75% of cricoid cartilages fractures were detected. It is considered that detailed crime scene examination and collection of necessary evidence in forensic osteological applications, as well as the development of laboratory examinations in the light of new technologies, will increase the number of identifications of causes of death in bones and identification of corpses.