Kemik dokudan ölüm zamanı tahmininde luminol ve ultraviyole floresans yöntemi kullanımı
Use of luminol and ultraviolet fluorescence methods for estimation of time of death from bone tissue
- Tez No: 907247
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ARICAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÜNLÜTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Kemiklerden ölüm zamanı tahmininde günümüzde adli tıp uygulamalarında morfolojik değerlendirmeler uygulanmaktadır. Elde edilen uzun postmortem interval aralıkları ve çevresel faktörlerin etkisi nedeniyle morfolojik değerlendirmeler her zaman doğru sonuçlar vermemektedir. Bu çalışmada iskelet kalıntılarından ölüm zamanı tahmininde luminol ve ultraviyole floresans analizlerinin uygulanabilirliği ve adli tıp rutininde kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Adli Tıp Kurumu, Morg İhtisas Dairesi, Kemik ve Diş İnceleme Şubesi ve Biyoloji İhtisas Dairesi'ne gönderilen ölüm zamanı belli olgulardan elde edilen kemik kesitleri ilk olarak ultraviyole ışık ile incelenmiştir. Daha sonrasında aynı olgulara ait kemiklerden, kemik tozları oluşturularak luminol solüsyonu ile Luminometre cihazı ile kemilüminesans ölçümü yapılmıştır. Bulgular: Luminometre ile ölçülen kemilüminesans değerleri ile hiçbir PMI aralığında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. UV floresans değerlendirmesinde, PMI 0-10 yıl arası olan olgular diğer PMI gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. PMI 30 yıl olan olguların karşılaştırılmasında,
Özet (Çeviri)
Objective: Morphological evaluations are currently used in forensic applications to estimate time of death from bones. Morphological assessments are not always accurate due to the long postmortem intervals and the influence of environmental factors. The aim of this study was to evaluate the applicability of luminol and ultraviolet fluorescence analyses in the estimation of time of death from skeletal remains and their usability in forensic medicine routine. Method: Bone sections obtained from the cases with known time-of-death sent to the Council of Forensic Medicine, Morgue Specialization Department, Bone and Dental Examination Branch and Biology Specialization Department were examined with ultraviolet light. Afterwards, bone powders were formed from the bones and chemiluminescence was measured with luminol solution using a luminometer. Results: There was no statistically significant correlation between chemiluminescence values measured by luminometer and any PMI range. In the evaluation of UV fluorescence, cases with PMI between 0-10 years were found to be statistically significant compared to other PMI groups. In the comparison of cases with PMI 30 years, a significant correlation with UV fluorescence was found within the