Evaluation of weed tolerance ability of different potato varieties
Farklı patates çeşitlerinin yabancı ot tolerans kabiliyetinin değerlendirilmesi
- Tez No: 942800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KHAVAR JABRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, genetik açıdan çeşitli 15 patates çeşidinin yabancı otlara karşı rekabet gücünü iki yıl boyunca tarla ve sera koşullarında değerlendirilmiştir. Tarlada doğal yabancı ot rekabeti patatesin büyüme ve verimini önemli ölçüde azaltmıştır. Ancak çeşitler, yabancı otları baskılama ve tolere etme yetenekleri bakımından farklılık göstermiştir. Baskılayıcı çeşitler erken çıkış, hızlı örtü gelişimi ve yüksek biyokütle üretimiyle öne çıkarken; uzun boylu ve yüksek verimli çeşitler daha iyi tolerans göstermiştir. 'Lady Olympia' yabancı ot biyokütlesini %60'tan fazla azaltarak en yüksek baskılama yeteneğini gösterirken, 'Agria' en az verim kaybı ile en yüksek toleransı sergilemiştir. Sera koşullarında, çeşitler Phelipanche ramosa'ya karşı 0, 20, 40 ve 80 mg tohum kg⁻¹ toprak yoğunluklarında test edilmiştir. Artan parazit yoğunluğu, daha fazla bağlantı ve biyokütle ile büyüme ve verimde ciddi düşüşlere neden olmuştur. 'Marabel', 'Agata' ve 'Marfona' düşük parazit bağlantısı ve verim kaybı ile tolerans göstermiştir. 'Melody' ve 'Jelly' ise yüksek parazit yükü ve ciddi verim kayıplarıyla hassas bulunmuştur. 'Alegria' her iki koşulda da istikrarlı performans sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the weed-competitive ability of 15 genetically diverse potato cultivars over two years under field and screenhouse conditions. In the field, natural weed interference significantly reduced potato growth and yield. However, the cultivars differed in their ability to suppress and tolerate weeds. Weed-suppressive cultivars exhibited early emergence, rapid canopy development, and greater biomass, while taller, high-yielding cultivars showed superior weed tolerance. 'Lady Olympia' had the highest weed suppression, reducing weed biomass by over 60%, while 'Agria' showed the greatest weed tolerance with minimal yield loss. In the screenhouse, cultivars were tested for tolerance to Phelipanche ramosa at seed densities of 0, 20, 40, and 80 mg kg-1 of soil. Increased infestation levels led to higher parasite attachments and biomass, causing significant reductions in growth and yield. 'Marabel', Agata', and 'Marfona' had lower parasite attachments, and yield loss, indicating tolerance. In contrast, 'Melody' and 'Jelly' supported higher parasite loads and severe yield reductions, making them susceptible. 'Alegria' consistently performed well under both field and screenhouse conditions.