Akustik kara deliklerin bas tuzağı olarak kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of acoustic black holes as bass traps
- Tez No: 942799
- Danışmanlar: PROF. DR. OLGUN ADEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada düşük frekans bandında çalışan akustik kara delik temelli bas tuzaklarının yapılabilirliği araştırılmıştır. Öncelikle benzetim tabanlı akustik kara delik tasarımları yapılmıştır. Bu amaca yönelik akustik kara deliklerin kaburga arası mesafe ve yüksekliklerinin bağlı olduğu üstel güç yasası formülleri parametrik taramalar ile belirlenmiştir. En iyi soğurum katsayısını veren ve uygulanabilir olan geometri hayata geçirilerek bir sınıfın akustik soğurumu üzerine etkisi frekans tepkisi ölçümleri ile belirlenmiştir. Yapılan ölçümler benzetim çalışmaları ile uyumlu sonuçlar vermiştir. Özellikle EDT, T20, T30 ve netlik gibi temel oda akustiği parametrelerinde 200 Hz ve üzerinde gözle görülür iyileşmelerin olduğu görülmüştür. Akustik kara delik tasarımlarında kullanılan üstel güç yasası fonksiyonlarının optimizasyon yöntemleriyle araştırılıp ve tesir kesitinin arttırılması için kara delik sayısının performansa etkisinin incelenmesi ile gelecekte soğurmanın maksimum düzeyde gerçekleşeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the feasibility of acoustic black hole based bass traps operating in the low frequency band is investigated. First of all, simulation-based acoustic black hole designs were made. For this purpose, the exponential power law formulas on which the rib distances and heights of acoustic black holes depend were determined by parametric scans. The geometry that gives the best absorption coefficient and is feasible is realized and its effect on the acoustic absorption of a classroom is determined by frequency response measurements. The measurements yielded results consistent with the simulation studies. It was observed that there were noticeable improvements at 200 Hz and above, especially in basic room acoustic parameters such as EDT, T20, T30 and clarity. It is thought that the exponential power law functions used in acoustic black hole designs will be investigated by optimization methods and the effect of the number of black holes on the performance in order to increase the cross section will be examined.