Endometriozis hastalarında serum sitokin ve growth faktör seviyeleri
Serum cytoki̇ne and growth factor levels i̇n pati̇ents wi̇th endometri̇osi̇s
- Tez No: 942803
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu prospektif çalışmanın amacı, endometriozisli hastaların tanı ve takibinde kullanılabilecek belirteçleri, serum CA 125 ve transformasyon büyüme faktörü β1'i belirlemektir. (TGF-β1), interlökin 6 (IL-6) ve IL-12 düzeyleri. Çalışma grubu hafif ve orta derecede peritoneal endometriozis tanısı almış 14 hasta, laparoskopi sırasında over endometrioması saptanan 47 hasta ve kontrol grubu olarak 12 sağlıklı hastadan oluşmuştur. Serum CA 125, TGF-β1, IL-6 ve IL-12 düzeyleri ELISA kitleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective study is to define markers that can be used in the diagnosis and fol- low-up of patients with endometriosis by determining serum CA 125, transforming growth factor β1 (TGF-β1), interleukin 6 (IL-6), and IL-12 levels. The study group consisted of 14 patients diagnosed to have mild to moderate peritoneal endometriosis, 47 patients with ovarian endometrioma during laparoscopy and 12 healthy patients as a control group. Serum CA 125, TGF-β1, IL-6, and IL-12 levels were evaluated using ELISA kits. Serum CA 125 levels were significantly higher in the endometrioma group when compared to the control group (p < 0.001) and mild to moderate peritoneal endometriosis group (p < 0.001). Mean serum TGF-β1 levels were significantly higher in the endometrioma group when compared to the mild to moderate peritoneal endometriosis group (p < 0.001). In addition, serum TGF-β1 levels were found to be significantly different with regard to the stage of the endometriosis. Serum IL-6 levels were significantly higher in the endometrioma group compared to the endometriosis group (p = 0.024) and control group (p = 0.05). Mean serum IL-12 levels were lower in patients with endometriosis. In conclusion; TGF-β1 and IL-6 measurements might be a promising alternative in adjunct to CA 125 for the non-invasive diagnosis of endometrioma. However CA 125, TGF-β1, IL-6 and IL-12 seem not to have the diagnostic value in the diagnosis of early stage endometriosis. Of all the serum markers studied, only TGF-β1 was found to be correlated with the stage of endometriosis.