Ceylanpınar kuru koşullarında farklı ayçiçeği (Helianthusannus L.) çeşitlerinin/genotiplerinin verim ve verimunsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield components of differentsunflower(Helianthus annus L.) genotypes/varieties under theCeylanpınar arid conditions
- Tez No: 942818
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, 2024 yılı üretim sezonunda Şanlıurfa ili Ceylanpınar ilçesi kuru koşullarında farklı ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinin verim ve verim performanslarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü, ana ürün olarak kurulmuş ve toplam 20 farklı ayçiçeği çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Denemede; bitki boyu, tabla çapı, tohum bağlama oranı, parselde tabla sayısı, tane verimi, bin tane ağırlığı, yağ ve protein oranları ile fenolojik gözlemler değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda, tüm incelenen parametrelerde çeşitler arasında verim alınmayan yedi farklı ayçiçek çeşidi (TTAE 13, 15, 63, 70, 72, 85, KİARA) haricinde %1 önem düzeyinde anlamlı farklar tespit edilmiştir. En uzun bitki boyu 80 cm ile P64 LP 146, en kısa ise 46 cm ile SY KIARA çeşidinde gözlenmiştir. Tabla çapı bakımından en geniş değer 11 cm ile SUN 2259 CL, en dar tabla çapı ise 3 cm ile SY KIARA çeşidinde kaydedilmiştir. Tane verimi en yüksek 28,96 g/bitki ve 84,67 kg/da ile SUN 2259 CL, en düşük ise 9,43 g/bitki ve 21,63 kg/da ile GRANİT çeşidinde belirlenmiştir. Bin tane ağırlığı 48,55 g ile SUN 2259 CL'de, 32,75 g ile SY CHELSEA'de ölçülmüştür. En yüksek yağ oranı %43,20 ile GRANİT, en düşük ise %39,88 ile TTAE 2022 84 çeşidinde tespit edilmiştir. Protein oranı bakımından en yüksek değer %22,50 ile TTAE 2022 84, en düşük değer ise %15,47 ile P64 LE 145'te gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, SUN 2259 CL ve P64 LE 145 çeşitleri yüksek verim ve uyum yeteneği gösterirken, GRANİT çeşidi erken gelişim süreci ve yüksek yağ oranına (%43,2) sahip olup, tane verimi düşük kalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the 2024 production season in the dry conditions of Ceylanpınar district, Şanlıurfa province, to determine the yield and performance of different sunflower (Helianthus annuus L.) varieties. The research was designed with a randomized block design, including four replications, and a total of 20 different sunflower varieties were used as material. The experiment evaluated parameters such as plant height, head diameter, seed setting rate, number of heads per plot, seed yield, 1000-seed weight, oil and protein content, as well as phenological observations. Statistical analysis revealed significant differences between the varieties at the 1% significance level for all parameters. The tallest plant height was observed in the P64 LP 146 variety (80 cm), and the shortest in the SY KIARA variety (46 cm). The widest head diameter was recorded in the SUN 2259 CL variety (11 cm), and the narrowest in the SY KIARA variety (3 cm). The highest seed yield was found in SUN 2259 CL (28.96 g/plant and 84.67 kg/da), and the lowest in GRANİT (9.43 g/plant and 21.63 kg/da). The highest 1000-seed weight was observed in SUN 2259 CL (48.55 g), and the lowest in SY CHELSEA (32.75 g). The highest oil content was recorded in GRANİT (43.20%), and the lowest in TTAE 2022 84 (39.88%). The highest protein content was found in TTAE 2022 84 (22.50%), while the lowest was in P64 LE 145 (15.47%). The findings suggest that SUN 2259 CL and P64 LE 145 varieties showed high yield and adaptability, whereas the GRANİT variety, while having early development and high oil content (43.2%), had lower seed yield.