Akciğer kanserinde chlamydia pneumoniae seropozitifliği insidansı
Incidence of chlamydiae pneumonia seropositivity in lung cancer
- Tez No: 942819
- Danışmanlar: UZMAN SALİH ZEKİ GÜÇLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Çalışmamızda, akciğer kanserli hastalarda C. pneumoniae seropozitifliği insidansının toplumdaki sağlıklı kişilerden farklı olup olmadığı incelenmiş ve tespit edilen seropozitifliğin hastaya ve hastalığa ait özellikler ile ilişkisi araştırılmıştır. Ocak 2008- Mart 2009 tarihleri arasında histopatolojik olarak akciğer kanseri teşhis konan hastalardan çalışmaya katılmak için onay verenler prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Akciğer kanserli hastalarda (hasta grubu), yaş, cinsiyet, sigara öyküsü, yaşanılan yer, tümör histopatolojik tipi, hastalığın evresi, tümör yerleşimi kaydedildi. Serumda, C. pneumoniae spesifik lgA, lgM ve lgG ölçümü yapıldı. Çalışmaya Ocak 2008- Mart 2009 tarihleri arasında 50 yeni akciğer kanseri tanısı almış hasta ve 20 gönüllü sağlıklı kontrol grubu alındı. Çalışmaya alınan hasta ve sağlıklı grup arasında yaş ve cinsiyet açısından farklılık yoktu. Her iki grupta C. pneumoniae spesifik lg G ve lg A pozitifliği insidansı benzerdi. C. pneumoniae spesifik lg M pozitifliği insidansının düşük olması nedeniyle iki grup arasında karşılaştırma yapılamadı. Akciğer kanserli hastalarda C. pneumoniae spesifik immünglobulin pozitifliği, tümör hücre tipi, tümör yerleşimi, metastaz olup olmamasına göre farklılık görülmedi. C. pneumoniae spesifik lg G ve lg A pozitif bulunanlarda sigara paket yılı, negatif olanlara göre anlamlı ölçüde yüksek bulundu. Akciğer kanseri grubunda teşhis anında C. pneumoniae spesifik lg G'nin %50 oranında ve lg A'nın %14 oranında pozitif bulunması dikkat çekicidir. Ancak sağlıklı kontrol grubunda da benzer orandaki pozitiflikler, C. pneumoniae serolojisinin akciğer kanserli hastalarda toplumdan farklı olmadığını düşündürmüştür. Bu sonuç, kronik C. Pneumoniae infeksiyonunun akciğer kanseri riskini artırdığını savunan tezler ile uyumlu değildir. Akciğer kanserli hastalarda C. pneumoniae seropozitifliği ile hastalığın yerleşimi, metastatik olup olmaması ve tümör hücre tipi arasında ilişki bulunmamıştır. Sigara paket yılı fazlalığı ile C. pneumoniae spesifik lg G ve lg A pozitifliği ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated whether the incidence of C. pneumoniae seropositivity in patients with lung cancer was different from that in healthy individuals in the community and the relationship between seropositivity and patient and disease characteristics was investigated. Patients with histopathological diagnosis of lung cancer between January 2008 and March 2009 who consented to participate in the study were prospectively included in the study. Age, gender, smoking history, place of residence, histopathological type of tumour, stage of the disease and tumour location were recorded in patients with lung cancer (patient group). C. pneumoniae specific lgA, lgM and lgG were measured in serum. Between January 2008 and March 2009, 50 patients newly diagnosed with lung cancer and 20 volunteer healthy control groups were included in the study. There was no difference in age and gender between the patients and the healthy group. The incidence of C. pneumoniae specific lg G and lg A positivity was similar in both groups. Since the incidence of C. pneumoniae specific lg M positivity was low, no comparison could be made between the two groups. C. pneumoniae specific immunoglobulin positivity in patients with lung cancer did not differ according to tumour cell type, tumour location and presence of metastasis. C. pneumoniae specific lg G and lg A positive patients had significantly higher cigarette pack-years than negative patients. It is noteworthy that C. pneumoniae specific lg G and lg A were found to be positive in 50% and 14% of the lung cancer group, respectively. However, similar rates of positivity in the healthy control group suggested that C. pneumoniae serology was not different in patients with lung cancer compared to the general population. This result is not consistent with the thesis that chronic C. pneumoniae infection increases the risk of lung cancer. No correlation was found between C. pneumoniae seropositivity and the location of the disease, whether the disease was metastatic or not and tumour cell type in patients with lung cancer. C. pneumoniae specific lg G and lg A positivity was found to be associated with more cigarette pack years.