A systemic-functional analysis of 'The Pear Story' narrative in Turkish
Türkçe'de 'Armut Öyküsü' anlatısının dizgeci-işlevsel çözümlemesi
  1. Tez No: 942853
  2. Yazar: MUSTAFA OZAN BAYIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ DEMİR VAN SCHEPPINGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma Türkçe'de armut öyküsü anlatılarını Dizgeci-İşlevsel Dilbilimsel (DİD) bir yaklaşımla araştırmaktadır. Çalışmanın amacı DİD özellikleri olan tema, kip ve sürecin armut öyküsü anlatılarında nasıl ortaya çıktığını göstermektir. Ayrıca bir diğer amacı ise bağlaşıklık ve bağdaşıklığın bu anlatılarda nasıl kurulduğunu açıklamaktır. Armut öyküsü anlatıları 50 katılımcıdan toplanmıştır. Katılımcılara armut öyküsü filmi izletilip ardından gördüklerini anlatmaları istenmiştir. Çevriyazıya dönüştürülmüş sözlü anlatılar, bunun ardından karma bir araştırma tasarımı içerisinde incelenmiştir. Tema, kip, süreç ve bağlaşıklık nicel olarak ele alınırken, bağdaşıklık nitel olarak incelenmiştir. Bulgular, Türkçe armut öyküsü anlatılarının metinsel temaları sıkça kullandığını göstermiştir. Ayrıca anlatılarda kip, şimdiki zaman, olumlu kutup ve etkileşimsiz özne ile ortaya çıkmış olup, kiplik sıkça kullanılmamıştır. Altı süreç türünden ise maddesel, zihinsel ve ilişkisel süreçler yoğunlukla tercih edilmiştir. Bağlama, gönderim ve eksiltili anlatım sıkça kullanılırken, değiştirim anlatıcılar tarafından aynı yoğunlukla tercih edilmemiştir. Son olarak, nitel inceleme bağdaşıklığın yerel olarak tümceler arasında kurulan nedensel ve devamlılık ilişkileriyle sağlandığını göstermiştir. Küresel bağdaşıklığın ise, bu çalışmanın aktarım, film eleştirisi ve ahlaki öykü anlatıları olarak sınıflandırdığı üç büyük ölçekli yapının kullanımıyla desteklendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the pear story narratives in Turkish employing the Systemic-Functional Linguistic (SFL) approach. It aims to show how the SFL features of theme, mood, and process are realized in the pear story narratives. It also strives to explain how cohesion and coherence are established in these narratives. The pear story narratives were collected from 50 participants. The participants were shown the pear movie and later asked to narrate the events they have seen. The spoken narratives were later analysed within a mixed methods research design. Theme, mood, process, and cohesion were investigated quantitatively, while the notion of coherence was investigated qualitatively. The findings showed that the Turkish pear story narratives employed textual themes extensively. In addition, the mood was generally realized with present temporality, positive polarity, and non-interactant subjectivity in these narratives while modality was not emphasized frequently. Among the six process types the material, mental, and relational processes were employed frequently. Conjunction, reference, and ellipsis were used frequently to create cohesion while substitution was not preferred by the narrators to the same extent. Lastly, the qualitative analysis has shown that coherence was achieved by establishing causal and continuous relations between clauses locally. Global coherence was observed to be supplemented by the employment of three macrostructures which the study categorized as the recount, the film critic, and the moral story.