Geleneksel türk okçuluğunda telek şekillerinin aerodinamik davranışlarının incelenmesi
Study of aerodynamics behaviours of feathers in traditional turkish archery
  1. Tez No: 942852
  2. Yazar: ARİF BÜYÜKCURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN NEŞELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Geleneksel Türk okçuluğunda, oklar atıldıktan sonra uçuş anında yön değiştirmemesi için arka kısmına telek takılır. Bu takılan telekler okun atıldıktan sonra düzgün bir rotada uçmasını sağlarken, havayla olan sürtünmesinden dolayı okun hareketini etkileyen aerodinamik etkenlerin oluşmasına neden olur. Yapılan çalışmada geleneksel Türk okunda bulunan teleklerin geometri parametrelerinin aerodinamik faktörler üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu maksatla deneysel çalışmalarda kullanılmak üzere; Parabolik, Shield ve M1 tipindeki 3 ayrı şekle sahip, 3, 4 ve 5 inç uzunluklarında teleği olan oklar üretilmiştir. Üretilen oklar, bilzek (yüksük, zihgir) kullanılmadan ve bilzek kullanılarak 30 libre gerilim kuvveti yüklenebilen geleneksel yay ile toplamda 54 atış gerçekleştirilmiştir. Her bir atış üçer defa tekrarlanmış ve yapılan atışlardan kronograf yardımı ile okların yaydan ayrılış hız değerlerleri ortalamalarına bağlı tablolar oluşturulmuştur. Bilzek kullanarak ve bilzek kullanmadan yapılan atışların kıyaslanmasında, bilzek kullanılan atışlarda, ok hızını yaklaşık %10 daha fazla olduğu görülmüştür. Ek olarak hesaplamalı akışkanlar dinamiği (Computationel Fluid Dynamics) kullanılarak her bir atış için sürüklenme katsayısı değerlerindeki değişimleri dikkate alan aerodinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Akustik güç düzeyi desibel birimi ile modellenerek okların yaydan çıkış performansları değerlendirilmiş ve CFD aracılığıyla varılan sonuçlar kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In traditional Turkish archery, a bow is attached to the back of the arrows to prevent them from changing direction during flight after being shot. While these attached feathers ensure that the arrow flies on a smooth route after being shot, it causes aerodynamic factors that affect the movement of the arrow due to its friction with the air. In the study, the effects of the geometry parameters of the feathers in the traditional Turkish arrow on aerodynamic factors were comparatively examined. To be used in experimental studies for purchasing purposes; Arrows with 3 different shapes, Parabolic, Shield and M1 types, with quills of 3, 4 and 5 inches in length were produced. A total of 54 shots were made with the arrows produced, without using a thumbring (thimble, zihgir) and with a traditional bow that can be loaded with 30 pounds of tension force by using a bracelet. Each shot was repeated three times and tables based on the average speed values of the arrows leaving the bow were created from the shots made with the help of a chronograph. When comparing the shots made with and without using a bracelet, it was seen that the arrow speed was approximately 10% higher in the shots using the bracelet. In addition, aerodynamic analyzes were carried out using computational fluid dynamics, taking into account the changes in drag coefficient values for each shot. The acoustic power level was modeled in decibel units, and the discharge performances of the arrows were evaluated and the results obtained through CFD were compared.