Die existenzproblematik in Ingeborg Bachmanns werk Malina
Ingeborg Bachmann'ın Malina adlı eserinde varoluş sorunsalı
  1. Tez No: 942856
  2. Yazar: SEMA BATUMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR YILMAZ, PROF. DR. FUNDA KIZILER EMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Savaş sonrası Avusturya yazınının seçkin yazar ve şairlerinden biri olan Ingeborg Bachmann'ın Malina adlı eseri, içerisinde edebiyat ve felsefenin disiplinlerarasılık imkanını somutlaştıran bir metin olması bakımından varoluşçuluk felsefesinin izlerini barındırmaktadır. Bachmann, Innsbruck, Graz ve Viyana üniversitelerinde felsefe eğitimi görmüş ve 1949'de Die kritische Aufnahme der Existezphilosophie Martin Heideggers başlıklı doktora tezini yazmıştır. Bu bağlamda felsefe ile yakından ilişkisi olan bir yazardır. Bachmann, Malina adlı eserinde kendini dünyaya“fırlatılmış”olarak bulan insanın varoluş sorunsalı, aidiyetsizliği ve yaşam mücadelesi gibi varoluşçu felsefenin temel unsurlarını oluşturan izlekleri kusursuz bir şekilde yansıtmıştır. Bu yüksek lisans tezinin konusu, Bachmann'ın Malina başlıklı eserinin varoluşçuluk felsefesi açısından incelenmesinden oluşmaktadır. Çalışmanın odak noktasında modern bireyin varoluş sorunsalı yer almaktadır. Bu tezin hipotezi, Bachmann'ın Malina adlı metninde modern öznenin varoluş sorunsalını işlediği şeklindedir. Çalışmanın amacı, varoluşçuluk felsefesinin temel izlekleri ışığında inceleyeceğimiz Malina eserindeki varoluşsal temaların izlerini sürmek ve bu sayede 20. Yüzyıl insanını kendine, doğaya ve dünyaya yabancılaşma tehlikesiyle yüzleşmeye sürükleyen varoluşsal bunalımına bir farkındalık uyandırmaktır. Bu tezde yöntem olarak, hermeneutik yöntem; yazar, okur ve bağlam odaklı inceleme yöntemlerini bir araya getiren eklektik yöntem kullanıacaktır.
Özet (Çeviri)
Bachmann's Malina contains traces of existentialist philosophy, embodying the possibility of interdisciplinarity between literature and philosophy. Bachmann studied philosophy at the universities of Innsbruck, Graz, and Vienna and completed her doctoral thesis entitled Die kritische Aufnahme der Existenzphilosophie Martin Heideggers in 1949. In this context, she is a writer with a strong connection to philosophy. In Malina, Bachmann effectively reflects the themes that constitute the fundemental elements of existentialist philosophy, such as the problematic of existence, lack of belonging, and the struggle for life of a person who finds themselves 'thrown' into the world. The subject of this master's thesis is an analysis of Bachmann's Malina in relation to existentialist philosophy. The focus of the study is the existential issues faced the modern individual. The hypothesis of this thesis is that Bachmann's Malina addresses the existential crisis of the modern subject. The aim of the study is to trace the existential themes in Malina, which will be analysed in light of the basic themes of existential philosophy, and thus raise awareness of the existential crisis that leads 20th-century man to face the danger of alienation from himself, nature, and the world. In this thesis, the hermeneutic method and the eclectic method, which combines author-, reader-, and context-oriented methods of analysis, will be used as methodology.