Antrenörlerin pedagojik yeterlikleri ve öğretim yöntemleri ile genç sporcuların psikolojik becerileri ve antrenör- sporcu ilişkisi arasındaki örüntülerin incelenmesi
Investigation of the relationships between pedagogical compentencies and teaching methods of coaches and psychological skills of young athletes and coach- athlete relationship
  1. Tez No: 942855
  2. Yazar: RAMAZAN GÖKHAN ŞEŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİFE BERNA AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor ve Egzersiz Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, antrenörlerin pedagojik yeterlikleri ve kullandıkları öğretim yöntemleri ile genç sporcuların psikolojik becerileri ve antrenör-sporcu ilişkisi arasındaki örüntüleri incelemektir. Ergenlik döneminin gelişimsel özellikleri göz önünde bulundurularak, antrenörlerin uyguladığı öğretim stratejilerinin sporcuların kaygı düzeyi, yeterlik tatmini ve kendine güven düzeyleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme kapsamında, olumlu geri bildirim düzenleyici değişken; antrenör-sporcu ilişkisinin bağlılık ve tamamlayıcılık boyutları ise aracı değişken olarak incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Çalışma grubu, Türkiye genelinde çeşitli branşlarda aktif olarak lisanslı spor yapan 10-18 yaş aralığındaki 166 genç sporcudan oluşmaktadır. Veriler, demografik bilgi formu, Genç Sporcularda Antrenör Pedagojik Yeterlik Ölçeği, Öğretim Yöntemleri Algı Ölçeği, Yarışma Durumluk Kaygı Envanteri-2R, Sporda Psikolojik İhtiyaçlar Durum Ölçeği ve Antrenör-Sporcu İlişkisi Envanteri aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde hiyerarşik regresyon, düzenleyici ve aracı değişken analizleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, antrenörlerin pedagojik yeterliklerinin ve öğretim yöntemlerinin, sporcuların psikolojik çıktıları üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Özellikle olumlu geri bildirim düzeyinin yüksek olduğu durumlarda, antrenman yöntemlerinin kendine güven ve yeterlik tatmini üzerinde daha güçlü etkiler yarattığı görülmüştür. Ayrıca, antrenör-sporcu ilişkisinde bağlılık ve tamamlayıcılığın, öğretim yöntemleri ile psikolojik çıktılar arasındaki ilişkide aracı rol oynadığı saptanmıştır. Araştırma bulguları, genç sporcuların gelişiminde pedagojik yetkinliğe sahip ve sporcularına uygun antrenman yöntemlerini benimseyen antrenörlerin kritik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the patterns between coaches' pedagogical competencies and instructional methods and young athletes' psychological skills and the coach-athlete relationship. Taking into account the developmental characteristics of adolescence, the study evaluated the effects of instructional strategies applied by coaches on athletes' anxiety levels, competence satisfaction, and self-confidence. Within this framework, positive feedback was examined as a moderating variable, while the sub-dimensions of the coach-athlete relationship—commitment and complementarity—were treated as mediating variables. The study was designed using a relational survey model. The sample consisted of 166 young athletes aged 10–18, actively participating in various sports branches with official licenses across Türkiye. Data were collected using the Demographic Information Form, the Coach Pedagogical Competency Scale for Young Athletes, the Perceived Instructional Methods Scale, the Revised Competitive State Anxiety Inventory-2 (CSAI-2R), the Psychological Needs in Sport Scale (PNSS), and the Coach-Athlete Relationship Questionnaire. Descriptive, hierarchical regression, moderation, and mediation analyses were employed to analyze the data. The findings revealed that coaches' pedagogical competencies and instructional methods have significant effects on the psychological outcomes of young athletes. Notably, in contexts where the level of positive feedback was high, instructional methods had a stronger impact on self-confidence and competence satisfaction. Furthermore, the commitment and complementarity dimensions of the coach-athlete relationship were found to mediate the relationship between instructional methods and psychological outcomes. The results highlight the critical role of pedagogically competent coaches who adopt athlete-appropriate instructional strategies in supporting the developmental needs of young athletes.