ÇHAD: çiftlik hayvanları antibiyotik direnç veritabanı geliştirilmesi
Faar: development of farm animal antibiotic resistance database
  1. Tez No: 942874
  2. Yazar: PARWA MUHSIN ISMAEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Antibiyotik direnci, hayvancılık sektöründe yaygın antibiyotik kullanımıyla daha da kötüleşmekle birlikte küresel ölçekte insan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Hayvanlarla ilişkili bakterilerden insan bağırsak mikrobiyotasına direnç genlerinin aktarılma potansiyeline karşın, hayvancılıktaki antibiyotik direncine nispeten sınırlı bir ilgi gösterilmiştir. Halihazırda, hayvancılıkla ilişkili bakterilerde bulunan antibiyotik direnç genlerini sistematik olarak derleyen özel bir veritabanı bulunmamaktadır. Bu eksikliği gidermek amacıyla, halka açık kaynaklardan hayvancılıkla ilişkili antibiyotik dirençli bakterilere ait verileri derleyerek kapsamlı bir veritabanı olan ÇHAD'ı geliştirdik. Yüksek lisans tezimin temel amacı, tarımsal ortamlardaki direnç mekanizmalarına yönelik farkındalığı artırmak ve antibiyotik direncinin giderek artan bir tehdide dönüşmesini önlemeye katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Globally, antibiotic resistance is a threat to human health, made worse by the widespread use of antibiotics in the animal industry. Antibiotic resistance in bacteria originating from livestock has received limited attention despite the possibility of resistance genes transferring from animal-associated bacteria to the human gut microbiota. Currently, it is unfeasible to compile antibiotic resistance genes carried by livestock-related bacteria in a dedicated database. To fill this gap, we collected data on antibiotic-resistant bacteria in agricultural animals from publicly available resources and created a comprehensive database, FAAR. The objective of this resource is to raise awareness of resistance mechanisms in agricultural settings and help mitigate the growing threat of antibiotic resistance.