Moringa oleifera ekstresinin valproat ile oluşturulan beyin hasarına karşı koruyucu etkilerinin incelenmesi
Investigation of protective effects of moringa oleifera extract against valproate-induced brain injury
  1. Tez No: 942884
  2. Yazar: MEHRAJ BABAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERTAN BORAN BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yüksek miktarda oksijen tüketmesi, yüksek düzeyde redoks aktif demir ve bakır iyonları içermesi, yüksek metabolik hıza ve daha zayıf bir antioksidan savunma sistemine sahip olması, beyin dokusunu nörodejeneratif hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynayan oksidatif hasara/strese karşı oldukça savunmasız hale getirmektedir. İyi bilinen nöbet önleyici ilaç olan sodyum valproat (SVP) epilepsi, bipolar bozukluk ve diğer ruh sağlığı bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Moringa oleifera Lam. (MO), Moringaceae familyasına ait bir bitki olup, dokuları serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı koruyabilen yüksek miktarda antioksidan bileşikler, özellikle C vitamini, E vitamini ve flavonoidler içerir. Bu çalışmada, SVP ile oluşturulan oksidatif beyin hasarına karşı MO ekstresinin koruyucu etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, 46 adet Sprague-Dawley cinsi dişi sıçan, 1. Grup: Kontrol (15 gün süre ile %0,9 NaCl verilen), 2. Grup: Gavaj tekniği ile 15 gün süreyle 0,3 g/kg MO'nun %70'lik etanol ekstresi verilen grup, 3. Grup: Gavaj tekniği ile 15 gün süreyle 0,5 g/kg SVP verilen grup ve 4. Grup: Aynı şekilde ve benzer dozlarda SVP+MO verilen grup olmak üzere rastgele 4 gruba ayrıldı. 16. günde, bir gece aç bırakılmış olan sıçanlar anestezi altında sakrifiye edildi ve beyin doku homojenizatları hazırlandı. SVP grubunun beyin homojenizatlarında, ileri okside protein ürünleri ve protein karbonil seviyeleri ile asetilkolin esteraz, ksantin oksidaz ve laktat dehidrojenaz enzim aktiviteleri artarken, süperoksid dismutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz, glutatyon redüktaz, glutatyon-S-transferaz, paraoksonaz1, aril esteraz, sodyum/potasyum ATPaz ve karbonik anhidraz enzim aktiviteleri ise azalmıştır. SVP grubuna MO ekstresi uygulanmasıyla, proteinlerin oksidatif modifikasyonu ve tüm enzimlerin aktivitelerindeki değişiklikler tersine dönmüştür. Bileşiminde bulunan antioksidan ikincil metabolitlerin, MO ekstresinin beyin dokusundaki SVP kaynaklı oksidatif stresi azaltma kabiliyetinden sorumlu olabileceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Consuming large amounts of oxygen, containing high levels of redox-active iron and copper ions, having a high metabolic rate and a weaker antioxidant defense system makes brain tissue highly vulnerable to oxidative damage/stress that plays an important role in the development of neurodegenerative diseases. Sodium valproate (SVP), the well-known anti-seizure drug, is used to treat epilepsy, bipolar disorder and other mental health disorders. Moringa oleifera Lam. (MO), a plant belonging to the Moringaceae family, contains high amounts of antioxidant compounds, especially vitamin C, vitamin E and flavonoids, which can protect tissues against oxidative stress caused by free radicals. In this study, we aimed to investigate the protective effects of MO extract against SVP-induced oxidative brain damage. In our study, 46 female Sprague-Dawley rats were randomly divided into 4 groups as follows: Group 1: Control (given 0.9% NaCl for 15 days), Group 2: 0.3 g/kg %70 ethanol extract of MO given by gavage technique for 15 days, Group 3: 0.5 g/kg SVP given group for 15 days by gavage technique and Group 4: SVP and MO were given group (in the same way and at similar doses). On 16th, overnight fasted rats were sacrificed under anesthesia and brain tissue homogenates were prepared. In the SVP group, advanced oxidized protein products and protein carbonyl levels and enzyme activities of acetylcholine esterase, xanthine oxidase and lactate dehydrogenase were increased, while enzyme activities of superoxide dismutase, catalase, glutathione peroxidase, glutathione reductase, glutathione-S-transferase, paraoxonase1, aryl esterase, sodium/potassium ATPase and carbonic anhydrase were decreased. When MO extract was administered to SVP group, oxidative modification of proteins and alterations in the activities of all enzymes were reversed. It may be concluded that the antioxidant secondary metabolites present in its composition are responsible for the ability of MO extract to reduce SVP-induced oxidative stress in brain tissue.