The effect of financial development on economic growth in developing countries
Gelişmekte olan ülkelerde finansal gelişmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 942883
  2. Yazar: FARDOWSA AHMED HASSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, finansal gelişimin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini gelişmekte olan ülkeler için araştırmaktır. 2010–2021 dönemine ait veriler kullanılarak yapılan analizler sonucunda, finansal gelişimde %1'lik bir artışın, ekonomik büyümeyi yaklaşık %0.42 ila %0.48 oranında artırdığı gözlemlenmiştir. Covid-19 değişkeni modele kukla değişken (dummy variable) olarak dahil edilmiş, ancak istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of financial development on economic growth in developing countries. Using data from the 2010–2021 period and applying Driscoll-Kraay estimators, the findings show that a 1% increase in financial development leads to an approximate 0.42% to 0.48% rise in economic growth. A Covid-19 dummy variable was included in the model, but it was found to be statistically insignificant.